Donald Trump: Nigdy nie zlecałem Cohenowi łamania prawa

Prezydent Donald Trump (fot. REUTERS/Jim Young)

Prezydent USA Donald Trump zapewnił na Twitterze, że nigdy nie zlecał swojemu byłemu już prawnikowi Michaelowi Cohenowi łamanie prawa i zdystansował się od popełnionych przez niego przestępstw.

Trump zapłacił modelce „Playboya” za milczenie? FBI zdobyło nagranie

Prawnik Michael Cohen nagrał rozmowę telefoniczną z Donaldem Trumpem na temat opłaty za milczenie dla byłej modelki Playboya, która twierdziła, że...

zobacz więcej

„Nigdy nie nakazywałem Michaelowi Cohenowi łamania prawa. On jest prawnikiem i powinien znać prawo. To się nazywa »porada prawna« i prawnik ponosi wielką odpowiedzialność, jeśli popełni błąd. Za to dostają pieniądze (...) Cohen został uznany za winnego wielu zarzutów niezwiązanych ze mną i przyznał się do dwóch zarzutów dotyczących kampanii, które nie miały charakteru kryminalnego (...) Zgodził się przyznać do tych zarzutów, aby postawić prezydenta w trudnym położeniu i dostać znacznie łagodniejszy wyrok” – napisał Trump w serii opublikowanych w czwartek tweetów. W środę Michael Cohen, były osobisty prawnik Trumpa i do niedawna jeden z jego najbardziej zaufanych współpracowników, został skazany na trzy lata więzienia za składanie fałszywych zeznań w Kongresie, złamanie prawa dotyczącego finansowania kampanii wyborczej oraz unikanie płacenia podatków.

Oprócz kary więzienia ma on zwrócić prawie 2 mln dolarów. Złamanie prawa dotyczącego finansowania kampanii dotyczyło zapłacenia przez Cohena dwóm kobietom za milczenie w sprawie ich domniemanych romansów z prezydentem.

Były prawnik Donalda Trumpa skazany na trzy lata więzienia

Były osobisty prawnik prezydenta Donalda Trumpa Michael Cohen został skazany na trzy lata więzienia, m.in. za opłacenie w czasie kampanii wyborczej...

zobacz więcej

Cohen zeznał, że zapłacił tym kobietom na polecenie prezydenta, a podczas rozprawy mówił, że „ślepa lojalność wobec Trumpa sprowadziła go na złą drogę”.

Trump przez długi czas utrzymywał, że nic nie wiedział o opłaceniu milczenia Stormy Daniels i Karen McDougal, ale we wtorkowym wywiadzie dla Reutersa powiedział, że zapłacenie im nie było pogwałceniem prawa wyborczego.

Cohen jest pierwszą osobą z bliskiego kręgu współpracowników Trumpa, która została skazana w efekcie śledztwa prowadzonego przez Roberta Muellera.

Celem dochodzenia prowadzonego przez byłego szefa FBI jest wyjaśnienie sprawy domniemanych prób wpływania przez Rosję na wyniki wyborów prezydenckich w USA w 2016 roku i domniemanych kontaktów Rosjan ze sztabem Trumpa.

źródło:

Zobacz więcej