RAPORT

Kampania 2020

Sąd nakazał usunięcie szopki z budynku. „Recydywa”

Ustawienie szopki w merostwie to recydywa – stwierdził francuski sąd (fot. TT/franceinfo)

Sąd administracyjny departamentu Herault nakazał merowi Béziers w Oksytanii na południu Francji, usunięcie szopki bożonarodzeniowej z budynku merostwa, bo narusza ona zasady laickości państwa. Zdaniem sędziego ustawienie szopki jest „recydywą”.

Pomnik św. Jana Pawła II w Ploërmel przeniesiono na teren prywatny

Sąd zażądał usunięcia krzyża z monumentu upamiętniającego papieża.

zobacz więcej

Władze miasta Béziers mają 48 godzin na wykonanie postanowienia sądu. W razie niezastosowania się do wyroku merostwo będzie musiały zapłacić karę w wysokości 2 tys. euro za każdy dzień zwłoki.

Zdaniem sądu ustawienie szopki jest „recydywą” władz miejskich, bo rok wcześniej rozpatrywano identyczną sprawę. Sędzia stwierdził, że w porównaniu z grudniem 2017 r. nie zaszły żadne nowe okoliczności.

W poprzednim wyroku sąd podkreślał, że nie odbiera władzom Béziers prawa do ustawiania szopki, ale nie może ona znajdować się w budynku merostwa, bo jest to naruszenie zasady laickości państwa.

Władze Béziers w wydanym oświadczeniu wyraziły zdziwienie szybkością rozpatrzenia sprawy i zapowiedziały apelację. Merem miasta jest od 2014 r. Robert Ménard, który w wyborach startował z poparciem opozycyjnego Frontu Narodowego.

Zjednoczenie Narodowe, które powstało w 2018 r. w wyniku przekształcenia się Frontu Narodowego, wyprzedza w sondażach rządzącą partię Naprzód! prezydenta Emmanuela Macrona.

źródło:

Zobacz więcej