RAPORT

Tusk kontra Tusk

Trzaskowski odniósł się do decyzji o zmniejszeniu bonifikaty w Warszawie

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski odniósł się do uchwały stołecznej rady miejskiej, która w czwartek zadecydowała o obniżce bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego z 98 do 60 proc. „Wprowadzili rządowe bonifikaty w wysokości 60 proc. Atakują Radę Warszawy za uchwalenie 60 proc. bonifikat” – napisał na Twitterze Trzaskowski. – Dzisiejszy wpis pana prezydenta jest swoistą manipulacją faktów. Niech prezydent pokaże, jaki procent warszawiaków dotyczy ta zniżka, którą się tak chwali – mówi w rozmowie z portalem tvp.info radny PiS Jacek Ozdoba.

Rabiej: Rada Warszawy miała odwagę wycofać się z błędów rozdawnictwa

„Rada Warszawy miała odwagę wycofać się z błędów rozdawnictwa i zadbać o budżet miasta. Dziękuję w imieniu wszystkich, którzy skorzystają dzięki...

zobacz więcej

W czwartek warszawscy radni przegłosowali uchwałę, która obniża z 98 do 60 proc. bonifikatę na przekształcenie użytkowania wieczystego. Projekt uchwały na obrady wniósł wiceprezydent Robert Soszyński.

Jeszcze przed wyborami samorządowymi w październiku rada przegłosowała uchwałę, zgodnie z którą ustalono 98-procentową bonifikatę jako standardową, a 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego trwającego powyżej 50 lat. Te stawki miały obowiązywać od 1 stycznia 2019 roku.

Projekt uchwały z października rada przyjęła jednomyślnie. Wówczas wnioskodawcą był radny PiS i wiceprzewodniczący Dariusz Figura.

Do tej kontrowersyjnej uchwały odniósł się prezydent stolicy Rafał Trzaskowski, który według radnych PiS miał być inicjatorem zmiany procentowej bonifikaty.

– 60 proc. zaproponował rząd i większość miast w Polsce przyjęła tego typu rozwiązania. Sprawiedliwe dlatego, że powinno być tak, że jeżeli mamy dwa budynki, jeden jest na terytorium Skarbu Państwa, drugi jest na terytorium miejskim, ważne żeby sprawiedliwość była zachowana – powiedział prezydent Warszawy. – Myśmy rzeczywiście w 2017 r. poszli o krok dalej. Będzie możliwość tej większej bonifikaty 95 proc., jeżeli chodzi o budynki spółdzielcze – wskazał.

Trzaskowski stwierdził, że w tej chwili „obciążenia budżetowe nałożone na samorządy, związane np. z tzw. janosikowym, związane z bonifikatą; obciążenia, które zafundował rząd PiS, związane ze wzrostem cen energii, wzrostem cen utylizacji odpadów, powodują, że trzeba szukać pieniędzy, by realizować te najbardziej sztandarowe propozycje programowe”. Wymienił wśród nich m.in. walkę ze smogiem i darmowe żłobki.

Wpis Trzaskowskiego skomentował użytkownik Twittera, który zarzucił obecnemu prezydentowi „oszustwo wyborcze”.


Wpis prezydenta Warszawy skomentował w rozmowie z portalem tvp.info warszawski radny PiS Jacek Ozdoba. – Szkoda, że pan prezydent nie był wczoraj aktywny na sesji rady miasta, kiedy obniżano bonifikatę. Dzisiejszy wpis pana prezydenta jest swoistą manipulacją faktów. Niech prezydent pokaże, jaki procent warszawiaków dotyczy ta zniżka, którą się tak chwali. Dzisiejszy wpis to próba przykrycia faktów, które będą obowiązywały od 1 stycznia 2019 r. – mówi Ozdoba.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej