RAPORT

Kampania 2020

93 firmy działały w karuzeli VAT. CBŚP zatrzymało 17 osób

Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymało 17 osób podejrzanych o stworzenie tzw. karuzeli podatkowej i uchylanie się od uiszczania należnego podatku VAT. Funkcjonariusze zabezpieczyli także sprzęt elektroniczny za 2 mln zł, pieniądze, biżuterię i luksusowe samochody. Zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się obrotem urządzeniami elektronicznymi i naraziła Skarb Państwa na ponad 70 mln strat.

Vatsterzy wzięli się za glikol. Straty są gigantyczne

Ponad 14 mln zł mógł stracić Skarb Państwa na fikcyjnym handlu glikolem sprowadzonym z Belgii i Wielkiej Brytanii, który trafiał do Czech i...

zobacz więcej

Zatrzymań w różnych miastach Polski dokonali policjanci z biura śledczego wraz funkcjonariuszami Mazowieckiego Urzędu Celno-Skarbowego w Warszawie – poinformowała rzeczniczka CBŚP kom. Iwona Jurkiewicz. Do rozbicia gangu doszło w połowie tygodnia.

Zatrzymania miały związek ze śledztwem prowadzonym przez Prokuraturę Regionalną w Warszawie w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej.

– Ustalenia śledztwa wykazały, że członkowie grupy działali od 2014 do grudnia 2018 r. na terenie całego kraju, w tym w Warszawie i w Pruszkowie oraz poza granicami Polski – powiedziała rzeczniczka Prokuratury Regionalnej prok. Agnieszka Zabłocka-Konopka.

Przestępcy zajmowali się obrotem urządzeniami elektronicznymi, m. in. komputerami, drukarkami i telefonami komórkowymi. Według ustaleń prokuratury podejrzani wielokrotnie obracali tym samym towarem, tworząc pomiędzy sprzedającym a kupującym pozorny „łańcuch podmiotów”, które miały między sobą zawierać umowy.

W konsekwencji żaden z tych podmiotów nie uiszczał należnego podatku od towaru i usług. Transakcje wspierała sfałszowana dokumentacja księgowa, poprzez którą wprowadzani byli w błąd pracownicy urzędu skarbowego. Według ustaleń prokuratury, grupa mogła narazić Skarb Państwa na uszczuplenia podatkowe w kwocie ponad 70 mln zł.

– Podejrzanym zarzuca się wykonywanie w ramach grupy przestępczej zleconych czynności polegających na tworzeniu łańcucha podmiotów gospodarczych dokonujących pozornego obrotu towarem, zlecanie przelewów środków pieniężnych pomiędzy rachunkami bankowymi określonych firm, sporządzanie dokumentacji poświadczającej nieprawdę, posługiwanie się nierzetelnymi fakturami VAT – wyjaśniła prok. Zabłocka-Konopka.

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Powstrzymano wyprowadzenie milionów z VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymały w Warszawie i jej okolicach cztery osoby podejrzewane o wyłudzenia...

zobacz więcej

Podczas zatrzymań CBŚP zabezpieczyło w mieszkaniach i firmach podejrzanych dokumentację dotyczącą transakcji, sprzęt komputerowy i nośniki danych. Zabezpieczono także wart ok. 2 mln zł sprzęt elektroniczny, którym handlowała grupa oraz pieniądze, biżuterię i luksusowe samochody należące do podejrzanych.

W stosunku do pięciu podejrzanych sąd zastosował tymczasowy areszt. Dwie kolejne osoby także zostały aresztowane, ale zostaną zwolnione po wpłaceniu poręczenia majątkowego w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Wobec jednego z podejrzanych osoby sąd zastosował dozór policyjny. Prokuratura, która złożyła wniosek o areszt tymczasowy również w stosunku do tej osoby, zapowiada zażalenie.

Prok. Zabłocka-Konopka zaznacza, że śledztwo ma charakter rozwojowy. Postępowanie obejmuje aż 93 podmioty gospodarcze związane z procederem wyłudzania VAT-u. Przestępcom grożą kary do ośmiu lat więzienia, a także kary finansowe.

źródło:

Zobacz więcej