RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Była uchwała zgody, jest brutalny ruch Trzaskowskiego. Przekształcenia własnościowe mieszkań

Radni Warszawy przed wyborami wprowadzili możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z 98-proc. bonifikatą (fot. Shutterstock/udmurd)

– Skandal! Z inicjatywy Trzaskowskiego na Radę Warszawy trafia projekt uchwały w sprawie „podwyżek” za przekształcenie prawa do użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości – napisał na Twitterze Jacek Ozdoba, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Koniec wieczystego użytkowania gruntów zabudowanych. Nowe przepisy od 2019 r.

Przekształcenie użytkowania wieczystego gruntów, na których stoją budynki mieszkalne - we współwłasność tych terenów - to cel ustawy, którą...

zobacz więcej

Radni Warszawy przed wyborami przyjęli uchwałę, która miała dawać możliwość przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności z 98-proc. bonifikatą. Uchwałę autorstwa PiS wszyscy radni przyjęli jednogłośnie. Niedługo po przejęciu władzy w Warszawie Rafał Trzaskowski chce drastycznie zmienić wcześniejsze założenia. Na poprzedniej propozycji mieli skorzystać mieszkańcy lokali w spółdzielniach mieszkaniowych. Uchwała miała wejść w życie 1 stycznia 2019 roku.

Głosowanie w tej sprawie ma się odbyć po godzinie 15.00.

„To zamach na 99 proc. bonifikatę i próba oskubania mieszkańców na ich transformacji z komunistycznej pseudowłasności” – napisał wcześniej Maciej Binkowski, radny PiS.

„Na Radzie Warszawy szykuje się niewiarygodny skandal. Przed wyborami PO poparła wniosek o bonifikatę 98 proc. i 99 proc. z tytułu opłat za przekształcenie. Teraz chcą bonifikaty max. 60 proc., a jeśli opłata wniesiona byłaby np. po 6 latach tylko 10 proc. Proszę o nagłośnienie sprawy” – napisał z kolei Błażej Poboży, także radny PiS.

„Podwyżka Trzaskowskiego zabierze warszawiakom 1,7 mld złotych. Wielu nie będzie stać na własność. Tak w praktyce wygląda liberalizm PO” – napisał z Oliwer Kubacki, rzecznik Komisji Weryfikacyjnej.

„Skandal! Z inicjatywy Trzaskowskiego na Radę Warszawy trafia projekt uchwały w sprawie „podwyżek” za przekształcenie prawa do użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości” – napisał na Twitterze Jacek Ozdoba, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Samorządy same będą decydować o wysokości bonifikaty przekształceniowej

Proponujemy, by samorządy skorzystały z możliwości, jakie daje ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele...

zobacz więcej

20 lipca została uchwalona w Warszawie ustawa, która zakładała udzielenia przez samorządy 98 proc. bonifikaty z tytułu przekształcenia użytkowania wieczystego we własność.

– Projekt uchwały został złożony, on zakłada bonifikatę 98-procentową jako standardową, 99-procentową w przypadku użytkowania wieczystego powyżej 50 lat - powiedział wówczas wiceprzewodniczący rady miasta Dariusz Figura (PiS).

Radny zaznaczył, że uchwała dotyczyć będzie kilkuset tysięcy mieszkańców, zwłaszcza tych, którzy mają lokale w spółdzielniach mieszkaniowych.

Radny PO Mariusz Frankowski był zdziwiony wysokością bonifikaty, jednak przyznał, że konieczna jest kwestia uregulowania użytkowania wieczystego, zgodnie z duchem sprawiedliwości społecznej.

źródło:
Zobacz więcej