SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Jacek Protasiewicz dołączy do koła Nowoczesnej

Poseł klubu PSL-Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz dołączy do koła Nowoczesnej. W ten sposób Nowoczesna znów będzie miała klub w Sejmie.

Wędrówki posłów UED. To Protasiewicz ma zasilić koło Nowoczesnej

Poseł Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz prawdopodobnie dołączy do koła Nowoczesnej, a to sprawi, że Nowoczesna znów będzie miała klub...

zobacz więcej

Prezes PSL ogłosił na konferencji prasowej w Sejmie, że „dzisiaj Nowoczesną wzmocni Jacek Protasiewicz i serdecznie mu za to dziękuję, a Nowoczesnej gratuluję, bo to jest naprawdę poważne wzmocnienie”.

Jak dodał, opozycja musi wykazać się solidarnością „szczególnie w takich trudnych warunkach, w których przychodzi jej działać w parlamencie”.

– Siła głosu opozycji dzięki temu jest większa, ale warunkiem tej solidarności jest też współpraca różnych środowisk – podkreślił prezes PSL.

– Pokazujemy tym wspólnym gestem, że inna polityka jest możliwa, polityka budowania i łączenia i to jest dzisiaj dla nas najważniejsze – zaznaczył.

„Decyzja zapadła jednomyślnie”

Przewodnicząca partii Unia Europejskich Demokratów Elżbieta Bińczycka powiedziała, że decyzja o przejściu Protasiewicza do Nowoczesnej zapadła jednomyślnie.

– Jesteśmy zdecydowani, żeby pomagać. Uważamy, że w sytuacji, w której w tej chwili jest Polska demokracja, nie ma wyjścia. Musimy jak najbliżej współpracować i wzajemnie się wspierać. W związku z tym postanowiliśmy delegować wiceprzewodniczącego UED, żeby pomógł Nowoczesnej w trudnej chwili, w kłopocie jaki dzisiaj ma – mówiła Bińczycka.

Szefowa Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer dziękowała PSL i UED oraz Jackowi Protasiewiczowi, który „zdecydował się na ten krok”.

– Ten gest powoduje, że znowu będziemy klubem, co stwarza możliwość kontroli rządzących; to umożliwia realnie rzecz biorąc lepsze pracę na rzecz Polski – podkreśliła.

Protasiewicz dodał, że zmienia barwy klubowe „pozostając po dobrej stronie mocy”. – Zmieniam klub, ale pozostaję częścią środowiska opozycji demokratycznej w parlamencie RP. Cieszę się bardzo, że mogę dołożyć swoją malutką cegiełkę, żeby opozycja była silniejsza – mówił polityk.

Raz oddaje, raz zabiera. „Skromna trzódka” Kosiniaka-Kamysza może pomóc Nowoczesnej

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zastanawia się, czy wesprzeć w Sejmie klub Nowoczesnej poprzez wypożyczenie jej jednego posła ze swoich...

zobacz więcej

Wcześniej na temat przejścia Jacka Protasiewicza do koła Nowoczesnej pojawiło się wiele pogłosek. Teraz m. in. Mirosław Suchoń potwierdził ten fakt na Twitterze.

W zeszłym tygodniu z Nowoczesnej odeszło siedmioro posłów (w tym szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz), którzy wraz z wykluczonym z Nowoczesnej posłem Piotrem Misiłą przeszli do klubu PO, który zmienił nazwę na klub Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Po odejściu siedmiu posłów klub Nowoczesnej przestał istnieć i stał się 14-osobowym kołem.

Od zeszłego tygodnia Nowoczesna prowadziła z kilkorgiem posłów rozmowy w sprawie dołączenia do koła, tak aby mogła ona na powrót stać się klubem i nie straciła przez to swej reprezentacji w Prezydium Sejmu czy komisjach sejmowych.

We wtorek wieczorem w Sejmie zebrał się klub PSL-UED, który rozmawiał o pomocy Nowoczesnej w zachowaniu klubu sejmowego. W środę wieczorem przedstawiciele UED spotkali się z szefem koła Nowoczesnej Pawłem Pudłowskim i szefową Nowoczesnej Katarzyną Lubnauer.

źródło:

Zobacz więcej