Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

„Są w Polsce siły, które próbują tę rocznicę wykorzystać do swoich celów”

– Nie ma innego obozu politycznego w Polsce, który tak jednoznacznie by się od lat domagał rozliczenia sprawców stanu wojennego – powiedział w TVP1 wicemarszałek Senatu Adam Bielan. Planowaną demonstrację KOD i Obywateli RP pod siedzibą PiS w Warszawie uznał za próbę wykorzystania rocznicy do partykularnych celów politycznych.

37 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny

Władze komunistyczne jeszcze 12 grudnia przed północą rozpoczęły zatrzymywanie działaczy opozycji i „Solidarności”. W ciągu kilku dni w 49...

zobacz więcej

W nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r. na mocy uchwały Rady Państwa, na wniosek Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego, na której czele stanął Wojciech Jaruzelski, na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadzony został stan wojenny.

W rocznicę tych dramatycznych wydarzeń KOD i Obywatele RP organizują demonstrację pod siedzibą PiS na ul. Nowogrodzkiej w Warszawie. Jak twierdzą w zapowiedzi wydarzenia w na Facebooku, obecna władza to „reżim czerpiący wzorce z PRL-u”, który „rujnuje to, co z mozołem budowali obywatele Polski przez ostatnie 30 lat”.

– To bardzo niedobrze, że są w Polsce siły polityczne, które próbują tę rocznicę wykorzystać do swoich jakichś partykularnych celów politycznych. A łączenie tej rocznicy z nami jest w ogóle skandaliczne, bo nie ma innego obozu politycznego w Polsce, który tak jednoznacznie by się od lat domagał rozliczenia sprawców stanu wojennego – powiedział w TVP1 wicemarszałek Senatu Adam Bielan.

Podkreślił, że „to jest wielki wyrzut sumienia wolnej Polski, że nie potrafiła szybko, sprawnie, skuteczne osądzić osób odpowiedzialnych za wprowadzenie stanu wojennego”.

– Mam nadzieję, że takich incydentów, jak ten KOD-u i Obywateli RP będzie jak najmniej, a będzie jak najwięcej godnego upamiętniania przede wszystkim ofiar stanu wojennego, bo o tym powinniśmy pamiętać – podkreślił wicemarszałek Senatu.

Przyznał, że on sam przez wiele lat bywał w nocy z 12 na 13 grudnia na demonstracjach pod willą Wojciecha Jaruzelskiego. – Wczoraj nie byłem, mamy w tej chwili posiedzenie Senatu, do późna obradowaliśmy. Ale dziękuję tym, którzy o tej rocznicy pamiętają – powiedział.źródło:
Zobacz więcej