W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL powstanie centrum edukacyjne

Trwają ostatnie ustalenia dotyczące rozbudowy obiektu (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

W Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów PRL przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie powstanie centrum edukacyjne. Trwają ostatnie ustalenia dotyczące rozbudowy obiektu i przystosowania pomieszczeń więziennych do celów muzealnych.

„Zapal Światło Wolności” w rocznicę wybuchu stanu wojennego

Instytut Pamięci Narodowej zachęca Polaków do wzięcia udziału w akcji „Zapal Światło Wolności” w 37. rocznicę wybuchu stanu wojennego. Do...

zobacz więcej

Dyrektor Muzeum Jacek Pawłowicz powiedział, że odbywać się tam będą wykłady o historii Polski, więźniach politycznych, także tych z okresu stanu wojennego.

Mają w nich uczestniczyć m. in. działacze podziemia niepodległościowego, którzy tworzyli Solidarność.

Na terenie byłego więzienia Biuro Poszukiwań i Identyfikacji IPN prowadzi prace ekshumacyjne, w trakcie których znaleziono szczątki ofiar komunizmu i nazizmu. Jacek Pawłowicz powiedział, że konieczne jest zbadanie pozostałego terenu pod rozbudowę placówki.

Jacek Pawłowicz powiedział, że sam był więziony w areszcie, które obecnie działa jako muzeum i którego jest dyrektorem.

Jako licealista drukował pisma solidarnościowe, za co wraz z innymi działaczami z Płocka został aresztowany w czasie stanu wojennego. Był więziony w drugim pawilonie, drugim oddziale więzienia. Wspomina, że w małej celi przetrzymywano sześć osób, część z uwiezionych musiała spać na podłodze.

– Czekaliśmy na zwycięstwo i udało się, Polacy wywalczyli sobie niepodległość – powiedział Jacek Pawłowicz.

Na terenie aresztu śledczego przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie, który w okresie stalinowskim pełnił funkcję głównego więzienia politycznego, byli przetrzymywani polscy bohaterowie, działacze podziemia niepodległościowego, m.in. major Witold Pilecki, podpułkownik Łukasz Ciepliński, major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”.

Wykonano 350 wyroków śmierci, a kilka tysięcy więźniów zmarło w wyniku tortur i represji.

W późniejszych latach PRL przy Rakowieckiej byli więzieni zasłużeni opozycjoniści, wśród nich Andrzej Czuma, Leszek Moczulski, Romuald Szeremietiew, Kornel Morawiecki i wielu innych.

źródło:
Zobacz więcej