RAPORT

Pogarda

Rok 2019 ogłoszony rokiem Bandery i OUN w obwodzie lwowskim

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (fot. REUTERS/Gleb Garanich)
Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (fot. REUTERS/Gleb Garanich)

Najnowsze

Popularne

2019 będzie rokiem Stepana Bandery i Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów – postanowiła Lwowska Rada Obwodowa, która chce w ten sposób uczcić 110. rocznicę urodzin Bandery i 90. rocznicę pierwszego zjazdu OUN.

Kolejny obwód na Ukrainie będzie wywieszał nacjonalistyczne flagi

Czerwono-czarna flaga ukraińskich nacjonalistów będzie oficjalnie wywieszana w obwodzie chmielnickim na zachodniej Ukrainie. Tak zdecydowała rada...

zobacz więcej

„Z okazji obchodów w 2019 roku 110. rocznicy urodzin wybitnego działacza politycznego, przywódcy Prowodu (zarządu) OUN-B, więźnia politycznego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen, Rada Obwodowa zdecydowała o ogłoszeniu 2019 r. Rokiem Stepana Bandery” – głosi komunikat rady.

Bandera był przywódcą jednej z frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, której zbrojne ramię, UPA, jest odpowiedzialne za prowadzone od wiosny 1943 r. czystki etniczne na ludności polskiej na Wołyniu i w Galicji Wschodniej.

Jako działacz, a potem przywódca ukraińskiego ruchu nacjonalistycznego w międzywojennej Polsce, Bandera był organizatorem akcji terrorystycznych przeciwko państwu polskiemu i ZSRR, m.in. zamachów w 1933 r. na konsulat radziecki we Lwowie oraz w 1934 r. na ministra spraw wewnętrznych II RP Bronisława Pierackiego.

Za zamach na Pierackiego Bandera został skazany na śmierć, zamienioną następnie na dożywocie; zwolniono go po upadku II Rzeczypospolitej.

30 czerwca 1941 r. Bandera ogłosił we Lwowie powstanie niepodległego państwa ukraińskiego, za co w lipcu 1941 r. został aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie w Sachsenhausen. Przebywał tam do września 1944 r.

Po II wojnie światowej Bandera zamieszkał w Monachium pod przybranym nazwiskiem Stefan Popiel. W październiku 1959 r. został zamordowany przez agenta KGB Bohdana Staszyńskiego.

W 2010 r. Stepan Bandera otrzymał pośmiertnie tytuł Bohatera Ukrainy. Nadał mu go specjalnym dekretem ustępujący wówczas prezydent Wiktor Juszczenko. Dekret ostatecznie został uchylony przez sąd. Przyznanie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy wywołało sprzeciw w Rosji oraz w Polsce.

W zeszłym tygodniu w Radzie Najwyższej (parlamencie) Ukrainy zarejestrowano projekt rezolucji z apelem do prezydenta Petra Poroszenki o przywrócenie Banderze tytułu Bohatera Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej