Na nic romantyzm, gdy garnki puste. Psycholog o priorytetach w związku

Według Katarzyny Miller bardz ważną potrzebą jest poczucie bezpieczeństwa (fot. Shutterstock/Photographee.eu)

Poczucie bezpieczeństwa, to, że ktoś się nami zajmie i nas wesprze – zaspokojenie tych podstawowych potrzeb jest w związku ważniejsze od miłości romantycznej. To pogląd wyrażany przez doświadczoną psychoterapeutkę Katarzynę Miller.

„Na miłość nigdy nie jest za późno”. Para 90-latków wzięła ślub w warszawskim kościele

W jednym z warszawskich kościołów pobrała się para 90-latków. „Pan Jan i pani Helena w pokorze i przy pustym kościele, przed Bogiem ślubowali sobie...

zobacz więcej

Znana psycholog i psychoterapeutka Katarzyna Miller tłumaczy, że miłość jest jedną z potrzeb wyższego rzędu, jak samorealizacja, i ludzie wcale nie wybierają miłości jako kluczowej kwestii, by żyć z kimś w związku.

– Wielu paniom się wydaje, że miłość jest najważniejsza na świecie. Nieprawda! Najważniejszy jest byt, podstawowe potrzeby. Jeśli człowiek nie ma poczucia bezpieczeństwa – w ogóle o żadnej miłości nie myśli. Ważniejsze od miłości jest to, że ktoś się nami zajmie i nas wesprze – mówi Katarzyna Miller w rozmowie z Małgorzatą Szcześniak w książce „Życie jest fajne”.

W dalszym toku rozważań doprecyzowuje, że wspominając o miłości, ma na myśli głównie miłość romantyczną.

– Rodzina nie jest tylko do miłości, kochania. A już na pewno nie do romantycznej. Jest rozumiana w takim aspekcie, że ktoś się tobą opiekuje, a ty kimś – wyjaśnia Miller.

Wiele małżeństw się rozpada przez to, że młode osoby oczekują, że ich życie będzie „przygodą w świetle księżyca”.

– Bez przesady, w nocy trzeba spać. A przynajmniej przez większość nocy trzeba spać. I od czasu do czasu pozwolić sobie na romantyzm – stwierdza psycholog.

źródło:

Zobacz więcej