Koktajl z leków na cukrzycę i nadciśnienie zabija komórki nowotworowe

Odkrycie może być przełomem w leczeniu nowotworów (fot. Pexels)

To może być przełom w leczeniu nowotworów. Badacze z Biocentrum Uniwersytetu w Bazylei odkryli, że połączenie leku przeciwcukrzycowego i leku na nadciśnienie prowadzi do śmierci komórek nowotworowych.

Ważne odkrycie dla leczenia Alzheimera. Łatwiej wykryć patologiczne białko

Dzięki zastosowaniu nowego znacznika w badaniu PET można będzie wykrywać charakterystyczne dla Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych...

zobacz więcej

Naukowcy zaobserwowali, że powszechnie stosowany lek na cukrzycę, metformina, wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Dawki stosowane przez diabetyków są jednak zbyt małe, żeby powstrzymać rozwój komórek przeciwnowotworowych. Z pomocą przychodzi lek na nadciśnienie, syrosyngopina, który wzmacnia działanie metforminy.

Przez dwa lata eksperci dokładnie zbadali zjawisko i ustalili, że obumieranie komórek nowotworowych, które mają duże zapotrzebowanie na energię, jest spowodowane tym, że lekarstwa odcinają im dostawy energii.

Czynnik limitujący

Czynnikiem limitującym dostawy energii jest molekuła NAD+, która odgrywa kluczową rolę w zamianie składników odżywczych w energię. – Okazuje się, że zarówno metformina jak i syrosingopina hamują regenerację NAD+, ale czynią to na różne sposoby – wyjaśnia Don Benjamin, główny autor badań.

W środę w Warszawie odbyło się natomiast spotkanie z dziennikarzami badaczy, którzy opracowali nową metodę immunoterapii chorób nowotworowych. Oceniają oni, że terapia może okazać się kolejnym przełomem w hematologii i onkologii.

Chodzi o tzw. terapię CAR-T, polegającą na przeprogramowaniu komórek odpornościowych chorego, dzięki czemu jego układ immunologiczny lepiej rozpoznaje i zwalcza komórki nowotworowe. Metoda ta nie jest jeszcze w Polsce stosowana, ale są starania, żeby ją wprowadzić również do naszych ośrodków.

– W ten sposób u niektórych pacjentów można już leczyć m.in. ostre białaczki limfoblastyczne i limfocytowe oraz chłoniaki złośliwe B-komórkowe – tłumaczy prof. Krzysztof Kałwak z Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej we Wrocławiu.

źródło:
Zobacz więcej