Alert RCB wchodzi w życie. SMS ostrzeże przed zagrożeniami

Alert z sierpnia 2018r. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegło, przed gwałtownymi burzami i silnym wiatrem. Alert pogodowy został przesłany do operatorów sieci komórkowych, a następnie w ramach pilotażowego programu AlertRCB przekazany SMS-em do osób przebywających w województwach objętych zagrożeniem (fot. arch.PAP/Darek Delmanowicz)

System ostrzegania SMS-ami przed zagrożeniami Alert RCB kończy fazę pilotażu i rozpoczyna normalne funkcjonowanie. W życie wchodzi nowelizacja ustawy Prawo telekomunikacyjne, która sankcjonuje funkcjonowanie nowego SMS-owego systemu powiadamiania ludności o zagrożeniach.

Dostałeś SMS-a od Alert RCB? To ostrzeżenie przed niebezpiecznymi zjawiskami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa po raz pierwszy wysłało komunikat ostrzegający przed burzami w ramach systemu ostrzegania przed zagrożeniami Alert...

zobacz więcej

Jednocześnie rusza kampania edukacyjna pt. „Masz moc superbohatera” na temat Alertu.

SMS Alert RCB był dotychczas wysyłany cztery razy. Z podsumowania pilotażu wynika, że odbiorcy nie mają wystarczającej wiedzy o Alercie i o metodach postępowania w razie zagrożeń. Dlatego podjęto decyzję o przeprowadzaniu kampanii edukacyjnej.

Jest ona skierowana przede wszystkim do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, ponieważ – jak wynika z badań Survey Sodahead – 83 proc. 10-latków w Polsce ma telefon komórkowy.

Jak powiedział dyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak na konferencji podsumowującej pilotaż, narzędzie zostało stworzone po tragicznych wydarzeniach w zeszłym roku w Suszku.

W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 r. nad Pomorzem przeszły gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru. Zginęły dwie harcerki, a 38 uczestników obozu harcerskiego trafiło z różnymi obrażeniami do szpitali.

Kubiak wskazał, że Alert RCB powstał, aby przekazywać tylko informacje, które dotyczą zagrożeń życia i zdrowia. W innych sytuacjach narzędzie nie będzie wykorzystane.

Alerty pogodowe w południowej Polsce. Będzie ślisko i śnieżnie

We wtorek rano alerty ostrzegawcze w związku z oblodzeniem i opadami śniegu w południowej części Polski wydał Instytut Meteorologii i Gospodarki...

zobacz więcej

Dyrektor RCB ocenił półroczny pilotaż pozytywnie. Zaznaczył, że w trakcie pilotażu ostrzeżenia były wysyłane do całych województw. Po wejściu w życie nowych przepisów będą tworzone dla powiatów – mają docierać do węższej grupy i być precyzyjniejsze.


Operacyjny Szef Meteorologicznej Osłony Kraju w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej Teresa Zawiślak podkreśliła, że SMS-y z powiadomieniem alarmowym będą dotyczyły tylko bardzo niebezpiecznych i gwałtownych zjawisk pogodowych, np. porywów wiatru, które będą przekraczały 100 km/h.

– Głównym elementem kwalifikującym zjawisko do powiadamiania jest jego bardzo duże natężenie i gwałtowność jego wystąpienia. Podstawą do takich decyzji będą ostrzeżenia wydane przez IMGW z trzecim i niektóre drugim stopniem zagrożenia – powiedziała.

Podkreśliła, że ważna będzie współpraca synoptyków z IMGW z dyżurnymi RCB, żeby z odpowiednim wyprzedzeniem uruchomić procedurę, przeprowadzić konsultacje i na czas przekazać SMS-a z powiadomieniem alarmowym.

Zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz poinformował, że informacje nie będą jednak dotyczyły tylko sytuacji meteorologicznej jak dotychczas.

– Będziemy również informować o zdarzeniach związanych z pożarami, skażeniami i zdarzeniami związanymi z zagrożeniami terrorystycznymi – podkreślił. Podał, że od 12 grudnia SMS-yy będą też docierały do Polaków za granicą i będą wysyłane także w jęz. angielskim.

Aby otrzymać Alert RCB, wystarczy mieć włączony telefon, który jest w zasięgu sieci któregokolwiek polskiego operatora telefonii komórkowej. Niepotrzebne są aplikacje ani telefony najnowszej generacji.

Użytkownicy otrzymają SMS z informacjami o rodzaju zagrożenia, czasie jego występowania i najważniejsze zalecenia, jak postępować w razie wystąpienia konkretnego zdarzenia.

źródło:
Zobacz więcej