May wyklucza przedterminowe wybory i drugie referendum

Zdaniem premier Wielkiej Brytanii, rozpisanie wyborów parlamentarnych „nie byłoby w interesie narodowym” (fot. REUTERS/Peter Nicholls)

Brytyjska premier Theresa May oceniła w środę, że rozpisanie przedterminowych wyborów parlamentarnych „nie byłoby w interesie narodowym”. Wykluczyła także organizację drugiego referendum w sprawie wyjścia Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej.

Bunt wśród konserwatystów? Jest wniosek o odwołanie May

Jest wniosek o odwołanie Theresy May ze stanowiska szefowej Partii Konserwatywnej. Członkowie stronnictwa złożyli wymagane regulaminem 48 pism.

zobacz więcej

Mimo rozpoczętego wczesnym rankiem wewnętrznego procesu kwestionującego jej przywództwo w Partii Konserwatywnej, szefowa rządu wzięła udział w cotygodniowej sesji pytań i odpowiedzi w Izbie Gmin.

W swoim wystąpieniu May odrzuciła pytanie lidera opozycyjnej Partii Pracy Jeremy'ego Corbyna o to, jakie ustępstwa udało jej się wynegocjować w trakcie wtorkowych spotkań z holenderskim premierem Markiem Ruttem, niemiecką kanclerz Angelą Merkel, szefem Komisji Europejskiej Jean-Claude'em Junckerem i przewodniczącym Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem.

Jak tłumaczyła, Corbyn „nie jest zainteresowany” wynikiem jej negocjacji. W jej ocenie opozycyjny polityk zapowiedział głosowanie przeciwko wypracowanemu przez nią porozumieniu niezależnie od ostatecznych ustaleń, bo jest zainteresowany jedynie interesem swojej partii.

– Wszystko, czego on chce, to wywołanie chaosu w naszym społeczeństwie i wyrządzenie szkody naszej gospodarce – ostrzegła May.

Na środowy wieczór zaplanowano głosowanie nad wnioskiem o wotum nieufności dla May jako liderki torysów, co może doprowadzić do usunięcia jej ze stanowiska.

źródło:

Zobacz więcej