Fikcyjne faktury VAT na 10 milionów złotych. CBA zatrzymało pięć osób

Zatrzymani mieli wprowadzać do obrotu dokumenty księgowe poświadczające nieprawdę – tzw. „puste faktury” (fot. CBA)

CBA z Rzeszowa zatrzymało pięciu biznesmenów zajmujących się głównie przestępczością gospodarczą, m.in. wyłudzeniami podatku VAT. Akcje przeprowadzono jednocześnie w wielu miejscach, by nie dopuścić do zatarcia śladów bądź utraty dowodów przestępstwa.

Wspólna akcja CBA i CBŚP. Powstrzymano wyprowadzenie milionów z VAT

Centralne Biuro Antykorupcyjne i Centralne Biuro Śledcze Policji zatrzymały w Warszawie i jej okolicach cztery osoby podejrzewane o wyłudzenia...

zobacz więcej

– Fikcyjne faktury VAT wystawione przez nich i zabezpieczone przez funkcjonariuszy CBA opiewają na kwotę około 10 milionów złotych, ale ustalenia wskazują, że było ich znacznie więcej, proceder funkcjonował na większą skalę. Łączna kwota nierzetelnych faktur może sięgać nawet kilkadziesiąt milionów złotych – wyjaśnia Piotr Kaczorek z CBA.

Jak wynika z ustaleń rzeszowskich agentów CBA, zatrzymani działali na terenie całej Polski. Tak jak zwykle w tego rodzaju przestępstwach, stworzono łańcuszek firm prowadzących pomiędzy sobą pozorny obrót towarami, które następnie – również fikcyjnie – opuszczały terytorium Polski. Grupa była hermetyczna i hierarchiczna, każdy z zatrzymanych miał określone do wykonania zadania. Unikano kontroli poprzez podawanie lipnych adresów.

Sprawę prowadzi Podkarpacki Zamiejscowy Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Rzeszowie. Śledczy badają kolejne wątki. – Dłuższa lista zatrzymanych i zarzutów może być tylko kwestią czasu – dodaje Kaczorek.

źródło:
Zobacz więcej