Min. Ardanowski: Przyjechałem do rolników z propozycją porozumienia

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski rozmawia dziennikarzami na miejscu protestu (fot. PAP/Jacek Turczyk)

– Przyjechałem do was z propozycją porozumienia – powiedział w środę do protestujących rolników na autostradzie A2 minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

Protest na autostradzie A2. Droga w kierunku Warszawy zablokowana

Na autostradzie A2 protestują rolnicy. Domagają się m.in. odszkodowań za wybite świnie w związku z walką z wirusem ASF. Żądają audytu środków...

zobacz więcej

Na autostradzie A2 na odcinku Łódź - Warszawa, na wysokości Brwinowa, trwa w środę protest rolników - droga jest zablokowana. Organizatorem protestu jest Unia Warzywno-Ziemniaczana.

Jak powiedział minister rolnictwa, przyjechał do protestujących na autostradzie A2 rolników na prośbę premiera Mateusza Morawickiego. – Przyjechałem do was z propozycją porozumienia – powiedział.

Jednym z postulatów protestujących jest wypłata odszkodowań za straty związane z chorobą afrykańskiego pomoru świń (ASF). Minister mówił, że w miejscowości Parczew „na 20 gospodarstw poszkodowanych przez ASF już 16 dostało odszkodowania”. – Nie wypłacono tylko czterem gospodarstwom – dlatego, że w prokuraturze prowadzone jest postępowanie wyjaśniające w sprawie przestrzegania warunków weterynaryjnych – powiedział Ardanowski.

Dodał, że postępowanie prokuratorskie jest prowadzone w przypadku sześciu gospodarstw.

Żywność wolna od GMO będzie wyróżniona w sklepach

Przyjmiemy ustawę dot. znakowania żywności wolnej od GMO – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski podczas debaty o polskim rolnictwie „Czy wiemy, co...

zobacz więcej

Jak mówił minister, ostatnie ognisko ASF w Polsce w gospodarstwach było 14 września. – Od tego czasu minęły trzy miesiące, nie ma w Polsce kolejnego ogniska (...) ASF w chlewniach. Są oczywiście padłe dziki i będzie ich zapewne jeszcze sporo. Nie mam żadnych złudzeń, że choroba zostanie opanowana w zakresie dzików bardzo szybko. Choroba występuje w tej chwili w wielu krajach europejskich w natężeniu znacznie większym niż w Polsce – powiedział Ardanowski.

Zaznaczył, że od 2014 r., kiedy pojawiły się przypadki ASF, nakłady państwa na zwalczanie tej choroby wyniosły 16 mln zł w 2014 r., 11,9 mln zł w 2015 r., 25 mln zł w 2016 r., 98 mln zł w 2017 r. i 203 mln zł w 2018 r.

– Nie chodzi o nakłady (...) niech pan nie rzuca sumami, to nic nie mówi – krzyczeli rolnicy. Pytali, kto dostał te pieniądze - rolnicy czy urzędnicy. „Urzędnicy” – wołali protestujący. Jednym z ich postulatów jest „podjęcie natychmiastowych, realnych i skutecznych działań zmierzających do zwalczania wirusa ASF w Polsce”.

Minister podkreślił, że zachowanie zasad bioasekuracji przynosi efekty. – Uzyskaliśmy zgodę Komisji Europejskiej - na podstawie danych statystycznych - na uwolnienie prawie 60 gmin od ASF. Na tym obszarze istnieje możliwość przywracania produkcji świń, bo zostały uwolnione od ASF – powiedział.

źródło:

Zobacz więcej