Nietypowa obsługa w kawiarni. Mechaniczni kelnerzy sterowani przez niepełnosprawnych

Roboty sterowane są za pomocą ruchu gałek ocznych (fot. TT/Jill-Jênn Vie/YT/The Nippon Foundation)

W jednej z japońskich kawiarni uruchomiono pilotażowy program, w ramach którego kelnerzy-roboty są zdalnie kontrolowani przez osoby o znacznym stopniu niepełnosprawności. Pomysł ma umożliwić osobom niepełnosprawnym w uzyskaniu większej niezależności.

Ważne odkrycie dla leczenia Alzheimera. Łatwiej wykryć patologiczne białko

Dzięki zastosowaniu nowego znacznika w badaniu PET można będzie wykrywać charakterystyczne dla Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych...

zobacz więcej

Kawiarnia Dawn Cer Beta została otwarta w Tokio na dwa tygodnie. Do obsługi klientów wykorzystano roboty firmy Ory Lab. Jak wyjaśnił pomysłodawca, chodziło o to, aby umożliwić osobom niepełnosprawnym uzyskanie większej niezależności.

W kawiarni zatrudniono 10 osób sparaliżowanych w wyniku uszkodzenia rdzenia kręgowego, czy stwardnienia zanikowego bocznego (ALS). Wcielali się oni w roboty o nazwie OriHime-D, kontrolując ich pracę z domu. Za swoją pracę otrzymali wynagrodzenie – 1000 jenów za godzinę.

Roboty sterowane były za pomocą komputera, śledzącego ruch gałek ocznych osób niepełnosprawnych. – Chcę stworzyć świat, w którym ludzie, którzy nie mogą poruszać swoim ciałem, mogą pracować – tłumaczył dyrektor generalny Ory Lab Inc. Kentaro Yoshifuji.

Według planów kawiarnie tego typu mają być otwarte na stałe do 2020 roku.

źródło:
Zobacz więcej