Śledczy wytropili polską łapówkę w Rydze. Międzynarodowa akcja z udziałem CBA

Chodzi o ustawienie przetargów na transport miejski (fot. cba.gov.pl)

Centralne Biuro Antykorupcyjne w międzynarodowej akcji zatrzymało dwie osoby z Polski, podejrzewane o ustawianie przetargów na autobusy i trolejbusy w Rydze na Łotwie. Tam zatrzymano kolejne cztery osoby.

Solaris dostarczy więcej autobusów na Łotwę

Firma Solaris Bus & Coach S.A. otrzymała zamówienie na dostarczenie do stolicy Łotwy 88 autobusów Urbino 18. Pierwsze dziesięć sztuk trafi na ulice...

zobacz więcej

Pod Poznaniem CBA zatrzymało członka zarządu producenta pojazdów komunikacji miejskiej, natomiast w Warszawie jednego z dyrektorów handlowych tej firmy. 800 tys. zł łapówki miało trafić do Rygi za ustawienie przetargów na transport miejski w latach 2013-16 – w sumie na niemal 200 autobusów i trolejbusów dla stolicy Łotwy.

Piotr Kaczorek z wydziału komunikacji społecznej Biura potwierdził, że we wspólnej akcji z łotewską służbą KNAB uczestniczyli agenci białostockiej delegatury CBA. – W sumie zatrzymano sześć osób - na Łotwie to m.in. odpowiedzialny za przetargi dyrektor ryskiej spółki komunikacyjnej oraz osoby pomagające w ukryciu pieniędzy z łapówki – wyjaśnił Kaczorek.

Przeszukano biura zatrzymanych w siedzibie polskiej firmy oraz miejsca zamieszkania zatrzymanych osób. Zatrzymani w Polsce trafią do nadzorującej śledztwo Prokuratury Regionalnej w Poznaniu.

źródło:

Zobacz więcej