Protest na autostradzie A2. Droga w kierunku Warszawy zablokowana

Nie wiadomo, jak długo potrwają utrudnienia (fot. PAP/Jacek Turczyk)

Na autostradzie A2 protestują rolnicy. Domagają się m.in. odszkodowań za wybite świnie w związku z walką z wirusem ASF. Żądają audytu środków przekazywanych rolniczym organizacjom branżowym, a także chcą „uzdrowienia Izb Rolniczych”. Do protestujących przyjechał minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

MSW Francji: Zakaz organizowania protestów w Strasburgu

Wiceszef francuskiego MSW Laurent Nunez poinformował, że po zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w rejonie Strasburga wprowadzono zakaz...

zobacz więcej

W środę rano grupa rolników z ruchu AGROunia zablokowała autostradę A2 na wysokości Brwinowa, tym samym blokując przejazd samochodów w kierunku Warszawy.

Na oficjalnym profilu Unii Warzywno Ziemniaczanej czytamy, że ruch AGROunia domaga się między innymi wypłaty odszkodowań za świnie wybite urzędowo w ramach walki z wirusem ASF, niezależnie od decyzji podjętych w tym względzie przez weterynarię. Żąda też podjęcia „natychmiastowych, realnych i skutecznych działań zmierzających do zwalczenia wirusa ASF w Polsce”.

W swoim piśmie protestujący wnioskują o dymisję Powiatowej Lekarz Weterynarii w Parczewie Anny Gołackiej oraz Lubelskiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii Pawła Piotrkowskiego i Głównego Lekarza Weterynarii Pawła Niemczuka.

Lider ruchu AGROunia w oświadczeniu w imieniu protestujących żąda przeprowadzenia audytu wydatkowania publicznych środków finansowych przekazywanych rolniczym organizacjom branżowym i innym podmiotom oraz przedstawienie audytu środków Funduszy Produktów Rolno-Spożywczych. Chce także „uzdrowienia Izb Rolniczych przez zmianę regulacji ustawowych, wypracowanych wraz ze środowiskiem rolniczym” – czytamy w oświadczeniu.

Żywność wolna od GMO będzie wyróżniona w sklepach

Przyjmiemy ustawę dot. znakowania żywności wolnej od GMO – poinformował Jan Krzysztof Ardanowski podczas debaty o polskim rolnictwie „Czy wiemy, co...

zobacz więcej

Protestujący domagają się również wprowadzenia przepisów narzucających obowiązek znakowania produktów rolno-spożywczych flagą kraju produkcji oraz prowadzenie realnych kontroli jakości żywności.

Jednym z postulatów jest również zmiana w prowadzeniu polityki międzynarodowej, uwzględniającej interes gospodarstw rodzinnych. Rolnicy apelują o „zaprzestanie finansowania rolnictwa w państwach stanowiących konkurencję dla polskich rolników oraz wypracowanie możliwości ponownego eksportu polskiej produkcji rolnej na chłonny kierunek wschodni.”

Innym postulatem protestujących jest „zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego Polski przez skuteczną ochronę rodzimej produkcji rolnej oraz przywrócenie zasad zrównoważonego handlu”.

W ostatnim punkcie rolnicy wnioskują o „wycofanie się polskiego rządu z poparcia przepisów mających ograniczyć swobodę wypowiedzi i komunikacji w Internecie”.

źródło:
Zobacz więcej