RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Więcej polskich żołnierzy pojedzie do Iraku. Wezmą udział w misji szkoleniowej

Obecnie polscy żołnierze wojsk specjalnych szkolą irackie siły w ramach koalicji zwalczającej Państwo Islamskie (fot. arch. PAP/EPA/ALI HAIDER)

W przyszłym roku wzrośnie liczba polskich żołnierzy w Iraku; ma to związek postanowieniami tegorocznego szczytu NATO o wysłaniu do tego kraju misji szkoleniowej, w której wezmą też udział Polacy.

Minister Beata Kempa odwiedziła polskich żołnierzy w Iraku

Minister ds. humanitarnych Beata Kempa odwiedziła w sobotę wieczorem żołnierzy Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, służących w tym kraju w...

zobacz więcej

Obecnie polscy żołnierze wojsk specjalnych szkolą irackie siły w ramach koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie; Polacy nie biorą udziału w działaniach bojowych, a część żołnierzy stacjonuje w Jordanii i Kuwejcie. W tym ostatnim państwie przebywa też pododdział lotniczy z samolotem transportowym C295.

Zadania ochrony i szkolenia wypełniają ponadto pododdziały z wojsk lądowych. Od ubiegłego roku Polska uczestniczy – jako kraj wiodący – w natowskim projekcie szkolenia instruktorów w dziedzinie napraw i utrzymania w sprawności poradzieckiego sprzętu armii irackiej - czołgów i wozów opancerzonych.

Kolejnym sposobem zaangażowania polskich żołnierzy ma być misja, którą w lipcu w Brukseli zatwierdził szczyt NATO. Ma ona mieć charakter szkoleniowy i liczyć kilkuset żołnierzy; dowodzenie i wydzielenie głównych sił wzięła na siebie Kanada. Polska zapowiadała udział w tej misji i zwiększenie liczebności kontyngentu w Iraku. Postanowienie prezydenta z końca czerwca br. przewiduje, że PKW może liczyć do 350 żołnierzy i pracowników stacjonujących w Iraku, Jordanii, Katarze i Kuwejcie. Faktyczna liczba polskich żołnierzy w Iraku jest obecnie znacznie niższa.

– Nasze wojska będą stacjonować w kilku lokalizacjach, nie tylko w samym Iraku, pewne elementy – zespoły lotniczy i wsparcia wojsk operujących na teatrze – pozostaną w Kuwejcie – powiedział PAP dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych gen. dyw. Tomasz Piotrowski.

Amerykański żołnierz zginął w Afganistanie

Amerykański żołnierz został zabity w sobotę w Afganistanie – poinformowano w oświadczeniu NATO-wskiej misji „Zdecydowane wsparcie”. To ósmy zabity...

zobacz więcej

Rotacja ma się zacząć na przełomie grudnia i stycznia i potrwać około miesiąca. Jedną z lokalizacji będzie Bagdad. – Będziemy kontynuowali dotychczasową działalność misji szkolącej instruktorów i użytkowników sprzętu poradzieckiego; wchodzimy też w obszar szkolenia w zakresie technicznym oraz kierujemy do realizacji zadań pododdział inżynieryjny – zapowiedział gen. Piotrowski.

– W związku z decyzją kontyngent wzrasta, łącznie najprawdopodobniej będzie liczył 350 żołnierzy – dodał.

Polska od kilku lat wyrażała także zainteresowanie powrotem do misji ONZ, z których wycofała się w 2009 r., skupiając się na operacjach pod egida NATO i UE. We wrześniu br. prezydent Andrzej Duda podpisał w siedzibie ONZ w Nowym Jorku deklarację o wzmocnieniu operacji pokojowych Narodów Zjednoczonych.

– Jeśli chodzi o powrót do misji ONZ, proces decyzyjny jest na finale. Były rozmowy, rekomendacje, potrzebna jest ostateczna decyzja ministra. Cały czas są rozważane misje UNDOF Syria i UNIFIL Liban – powiedział dowódca operacyjny.

źródło:

Zobacz więcej