RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

MSW Francji: Zakaz organizowania protestów w Strasburgu

Francuskie służby szukają sprawcy zamachu w Strasburgu (fot. REUTERS/Christian Hartmann)

Wiceszef francuskiego MSW Laurent Nunez poinformował, że po zamachu na jarmark bożonarodzeniowy w rejonie Strasburga wprowadzono zakaz demonstracji. Nie obejmuje on jednak protestów „żółtych kamizelek” w innych regionach kraju.

Zamach na jarmarku świątecznym w Strasburgu. Wśród rannych Polak

Trzy osoby zginęły, a 12 zostało rannych, w tym 6 ciężko, w strzelaninie, do której doszło w centrum Strasburga. Napastnik, który otworzył ogień...

zobacz więcej

We wtorek wieczorem na świątecznym jarmarku w centrum Strasburga doszło do zamachu, w którym zginęły 3 osoby, a 12 zostało rannych, w tym połowa z nich ciężko.

Sprawcą ataku jest Chérif C., 29-letni Francuz marokańskiego pochodzenia urodzony w Strasburgu. Zamachowiec jest obecnie poszukiwany przez służby. Wcześniej zdołał uciec po wymianie ognia. Próbowało go pochwycić ponad 300 funkcjonariuszy, którym zdołało się nawet otoczyć strzelca.

Wiceminister spraw wewnętrznych Francji, który informował o kolejnych etapach działań zmobilizowanych służb powiedział, że obecnie obowiązuje zakaz protestów w Strasburgu i okolicach. Jak zaznaczył, zakaz nie dotyczy protestów „żółtych kamizelek”, które to przeprowadziły w ostatnich dniach największe w ostatnich latach protesty i zamieszki w większości miast Francji. Protestujący sprzeciwiali się reformom rządu i polityce prezydenta Emmanuela Macrona.

– Chciałbym zauważyć, że we wszystkich regionach, w których obowiązywały ograniczenia z powodu ostatnich wydarzeń, te ograniczenia zostały zniesione. Osobom potrzebującym pomocy zapewniono wsparcie psychologiczne. Szkoły, uczelnie i licea będą otwarte w Strasburgu, choć rodzice mają możliwość zatrzymać dzieci w domu – mówił z kolei wcześniej na konferencji z mediami szef francuskiego MSW.

Jak dodał, w mieście zaostrzono środki bezpieczeństwa. – Nie będzie można organizować na razie protestów, by siły bezpieczeństwa miały pełne możliwości, jeśli chodzi o poszukiwanie sprawcy tych wydarzeń. W związku z alertem rząd postanowił że na przejściach granicznych będą prowadzone kontrole – oznajmił. Stwierdził też, że służby „są w pełni zmobilizowane, by zatrzymać napastnika”.

źródło:
Zobacz więcej