Wybory 2020

PKW: Andrzej Duda: 43,50, Rafał Trzaskowski: 30,46

Niemcy nie chcą zapomnieć o markach. Wciąż lubią nimi płacić

Rocznie zwracane są banknoty i monety o wartości od 70 do 100 mln marek (fot. Pixabay/cosmix)

Choć od wprowadzenia euro w Niemczech upłynęło niemal 17 lat, wcześniejsza niemiecka waluta wciąż pojawia się w obiegu. W niektórych sklepach wciąż można płacić markami.

Niepewna przyszłość strefy euro. Problem „biliona euro” narasta

System płatniczy Target 2, który jest wiodącym dla państw strefy euro, może okazać się poważnym zagrożeniem dla Niemiec oraz w przyszłości...

zobacz więcej

Niemiecki Bank Federalny poinformował, że 12,55 mld marek niemieckich nie wróciło do banku – 5,88 mld w banknotach i 6,67 mld w monetach. Przeliczając to na sztuki – chodzi o 166 mln banknotów i 23 mld monet.

Telewizja Deutsche Welle wskazała, że rocznie zwracane są banknoty i monety o wartości od 70 do 100 mln marek. Są one bez żadnych opłat przyjmowane i wymieniane na euro.

– Część dawnej waluty przepadła, została zniszczona lub znalazła się w posiadaniu kolekcjonerów, głównie za granicą, gdzie marka niemiecka wciąż pełni funkcję depozytu wartościowego – tłumaczy Johannes Beermann z zarządu banku.

Co ciekawe, niektóre sklepy nadal godzą się na to, by klienci płacili markami. Sieć C&A wprawdzie zniosła tę opcję zakupów dwa lata temu, ale na początku listopada ją przywróciła. Rzecznik firmy poinformował, że codziennie do kas sklepów C&A w całych Niemczech wpływa od 15 do 70 tys. marek. Reszta jest wydawana klientom w euro.

źródło:
Zobacz więcej