RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceprezes Huawei zwolniona za kaucją

Meng Wanzhou musiała oddać w depozyt swój paszport (fot. TT/CGTN)

Kanadyjski sąd uchylił za poręczeniem majątkowym areszt dla dyrektor finansowej chińskiej firmy Huawei Meng Wanzhou. Kaucja wyniosła 10 mln dolarów kanadyjskich, w tym 7 mln zostało wpłaconych w gotówce.

Wiceprezes Huawei aresztowana. Grozi jej ekstradycja

W Vancouver aresztowano Meng Wanzhou, wiceprezes zarządu i zarazem dyrektor finansową Huawei, córkę założyciela firmy. Grozi jej ekstradycja do...

zobacz więcej

46-letnia Meng Wanzhou została aresztowana 1 grudnia na wniosek władz amerykańskich, które wystąpiły o jej ekstradycję. Waszyngton podejrzewa ją o ukrycie związków jej firmy z przedsiębiorstwem Skycom, które próbowało sprzedać sprzęt Iranowi wbrew nałożonym na ten kraj amerykańskim sankcjom.

Zdaniem ambasady Chin w Ottawie aresztowanie Wanzhou było „politycznym spiskiem” Kanady i USA, mającym na celu podważenie reputacji Huawei. „Jest to polityczna szykana wobec chińskiego przedsiębiorstwa i chińskiej obywatelki” – napisano w oświadczeniu ambasady.

W sobotę chińskie MSZ złożyło protest w tej sprawie na ręce kanadyjskiego ambasadora w Pekinie. Chińskie władze zażądały natychmiastowego uwolnienia Meng i zagroziły, że w przeciwnym wypadku „konsekwencje będą poważne, a Kanada poniesie pełną odpowiedzialność”.

Po uchyleniu aresztu kanadyjski sąd nałożył na dyrektor finansową Huawei ścisły nadzór. Meng Wanzhou nie może opuszczać domu swojego męża Liu Xiaozonga między godziną 23 a 6 rano, natomiast wyjście w dzień może odbywać się tylko w asyście funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa. Musi także oddać w depozyt swój paszport, a na ręku musi cały czas nosić elektroniczną bransoletkę monitorującą. Jest także zobligowana do pokrycia kosztów całego nadzoru.

Meng Wanzhou będzie teraz oczekiwać na proces ekstradycyjny.

Prezydent USA Donald Trump powiedział we wtorek, że sprawa Meng może być „częścią szerszej umowy handlowej z Chinami”.

źródło:
Zobacz więcej