RAPORT

Kampania 2020

Francuska minister: Sytuacja w polskim sądownictwie niepokoi naszych obywateli

Zdaniem Nathalie Loiseau, analiza sytuacji w Polsce, którą przedstawił Timmermans, jest „bardzo pożyteczna” (fot. REUTERS/Benoit Tessier)

– Rozwój sytuacji w polskim sądownictwie i rezultaty dotychczasowego dialogu ramach Rady UE niepokoją i będą niepokoić wielu naszych obywateli – miała powiedzieć za zamkniętymi drzwiami minister ds. europejskich Nathalie Loiseau. O sytuacji donosi portal rmf24.pl.

Michał Szczerba: „Żółte kamizelki” we Francji? Nie porównuję ich z brutalnością polskiej policji

– Wiem o sprawie protestów „żółtych kamizelek” we Francji, ale nie porównuję ich z brutalnością polskiej policji, która bardzo często działa na...

zobacz więcej

Zdaniem Loiseau, działania polskich władz w sprawie Sądu Najwyższego w celu dostosowania się do postanowienia TSUE to „krok w dobrym kierunku”.

– Mamy nadzieję, że od tej pory polskie władze będą stopniowo uwzględniały niepokoje Komisji Europejskiej – powiedziała Loiseau.

Jej zdaniem analiza sytuacji praworządności w Polsce, którą przedstawił Frans Timmermans, jest „bardzo pożyteczna”.

Dzień wcześniej Parlament Europejski odrzucił wniosek frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów o przeprowadzenie debaty na temat sytuacji we Francji. Stało się tak pomimo że pacyfikująca protesty francuska policja wielokrotnie użyła przemocy wobec demonstrujących.

W trakcie trwających od 17 listopada protestów „żółtych kamizelek” zatrzymanych zostało ponad 4,5 tys. osób – wynika z danych, przekazanych przez francuską policję.

źródło:
Zobacz więcej