RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Jazydzi dziękują Polsce za pomoc

Minister Kempa (P) w jednej ze szkolnych klas w ośrodku w Chanke, 10 bm. Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa odwiedziła w poniedziałek ośrodek dla kobiet i sierot jezydzkich w Chanke w Regionie Kurdystanu w Iraku (fot. PAP/Witold Repetowicz)
Minister Kempa (P) w jednej ze szkolnych klas w ośrodku w Chanke, 10 bm. Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa odwiedziła w poniedziałek ośrodek dla kobiet i sierot jezydzkich w Chanke w Regionie Kurdystanu w Iraku (fot. PAP/Witold Repetowicz)

Hazem Tahsin, syn przywódcy społeczności jazydów, podziękował polskim władzom za wsparcie projektu Fundacji Orla Straż, która pomaga jego społeczności w obozie w Khanke w irackim Kurdystanie. Przedstawiciele mniejszości chrześcijańskiej zaapelowali, aby polskie organizacje i władze nie ustawały w pomocy dla jazydów, którzy nadal odczuwają skutki ludobójstwa dokonanego na nich przez tzw. Państwo Islamskie.

„Nie można odwracać się od Iraku, gdy jest w potrzebie”. Nowy rozdział w stosunkach polsko-irackich

Do Iraku przybyła w sobotę minister ds. humanitarnych Beata Kempa. Choć głównym celem jej pięciodniowej wizyty jest zapoznanie się z potrzebami...

zobacz więcej

Minister ds. pomocy humanitarnej Beata Kempa rozmawiała z przedstawicielami jezydów w Lalisz. Hazem Tahsin, syn przywódcy społeczności jazydów, dziękował polskim władzom za wsparcie projektu Fundacji Orla Straż działającego w obozie w Khanke. W 1000 namiotach mieszka ok. 5-6 tys. uciekinierów z terenów opanowanych przez islamskich bojowników z tzw. Państwa Islamskiego.

Beata Kempa zwróciła uwagę, że podczas spotkania w Lalisz przywódcy jazydów przywołali polską historię i pokojowe odejście od komunizmu.

– Powiedzieli, że oni dlatego wierzą, że odbudują się po tym, co przeżyli, bo Polacy to potrafili. To było piękne przesłanie. Podali kilka faktów z naszej historii, a przecież jesteśmy geograficznie tak daleko – stwierdziła min. Kempa.

W obozowisku w Khanke polska minister zapowiedziała wspieranie kolejnych projektów, takich jak np. sierociniec. Współprowadzi go Fundacja Orla Straż, która w Khanke przy wsparciu polskiego rządu buduje też zagrody hodowlane dla zwierząt, które hodują jazydzi.

Organizacja odbudowuje pojedyncze miejsca pracy i planuje również rekonstrukcję domów zniszczonych podczas działań wojennych.

– Jazydom trzeba pomóc w przeżyciu; tutaj na Bliskim Wchodzie zostało od 150 do 500 tys. chrześcijan – mniejszości, która ucierpiała najbardziej i która może nadal ginąć, jeśli nie będzie naszej pomocy – dodała Kempa.

Szacuje się, że na świecie żyje około miliona jazydów, których religia łączy elementy islamu, chrześcijaństwa i zaratustrianizmu. Ponad połowa światowej społeczności mieszka w Iraku, ale ze względu na prześladowania ISIS 400 tys. osób nadal przebywa w obozach w irackim Kurdystanie.

Według zeszłorocznego raportu amerykańskiej organizacji Public Library of Science, blisko 10 tys. jazydów zostało porwanych lub zamordowanych przez dżihadystów.

źródło:
Zobacz więcej