RAPORT

Kampania 2020

Blisko 10 tys. wniosków o dopłaty z PGNiG do wymiany starych kotłów

„Dzięki dotychczasowej zmianie źródeł ciepła zmniejszyliśmy emisję pyłów o około 50 ton i emisję CO2 o około 200 ton” (fot. Shutterstock/fotohuta)

Blisko 10 tys. wniosków o dopłatę do wymiany starych kotłów opalanych węglem na gazowe źródła ciepła wpłynęło do PGNiG Obrót Detaliczny w ramach programu, który spółka prowadzi od maja tego roku jako jedno z działań na rzecz walki ze smogiem w Polsce – poinformował podczas szczytu klimatycznego w Katowicach prezes PGNiG Piotr Woźniak.

PGNiG: Za cztery lata dostęp do gazu ziemnego dla 90 proc. Polaków

W 2022 r. dostęp do gazu ziemnego będzie miało co najmniej 90 proc. ludności Polski. Wymaga to inwestycji o łącznej wartości ok. 2 mld USD – podał...

zobacz więcej

– Spółka zrealizowała już ponad 5 tys. wypłat. Dopłaty wynoszą nawet do 3 tys. zł dla jednego gospodarstwa – powiedział Woźniak.

– W ramach tego programu dofinansujemy instalacje zasilane gazem, a nasi klienci zobowiązują się do korzystania z tego paliwa w dłuższym okresie. Te dwa działania, systematyczne zwiększanie dostępności sieci gazowej oraz zachęty gotówkowe do zmiany źródła ciepła na gazowe, realizujemy równolegle – stwierdził Woźniak podczas panelu na temat wykorzystania gazu ziemnego w celu poprawy jakości powietrza.

Prezes PGNiG Obrót Detaliczny dodał, że „program już przynosi konkretne efekty. Dzięki dotychczasowej zmianie źródeł ciepła zmniejszyliśmy emisję pyłów o około 50 ton i emisję CO2 o około 200 ton”.

W dyskusji wzięli udział eksperci ze światowych organizacji działających na rzecz klimatu, a reprezentanci firm oraz przedstawiciele władz samorządowych dwóch polskich miast: Rzeszowa i Tych opowiadali o systematycznej wymianie floty komunikacji miejskiej na pojazdy zasilane gazem ziemnym.

źródło:

Zobacz więcej