RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wędrówki posłów UED. To Protasiewicz ma zasilić koło Nowoczesnej

Prawdopodobnie to poseł Protasiewicz ma przejść do koła Nowoczesnej (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)
Prawdopodobnie to poseł Protasiewicz ma przejść do koła Nowoczesnej (fot. arch.PAP/Paweł Supernak)

Poseł Unii Europejskich Demokratów Jacek Protasiewicz prawdopodobnie dołączy do koła Nowoczesnej, a to sprawi, że Nowoczesna znów będzie miała klub w Sejmie – wynika z nieoficjalnych doniesień. Decyzja w tej sprawie ma zostać ogłoszona po wtorkowym posiedzeniu klubu PSL-UED.

Raz oddaje, raz zabiera. „Skromna trzódka” Kosiniaka-Kamysza może pomóc Nowoczesnej

Lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz zastanawia się, czy wesprzeć w Sejmie klub Nowoczesnej poprzez wypożyczenie jej jednego posła ze swoich...

zobacz więcej

W zeszłym tygodniu po odejściu siedmiorga posłów klub Nowoczesnej przestał istnieć i stał się 14-osobowym kołem. Ugrupowanie zachęcało kilkoro posłów rozmowy do dołączenia do koła, co pozwoliłoby ponownie utworzyć klub i zachować reprezentację Nowoczesnej w Prezydium Sejmu czy komisjach sejmowych.

Wieczorem zbiera się klub, który tworzą wspólnie posłowie PSL oraz trzech posłów Unii Europejskich Demokratów: Jacek Protasiewicz, Michał Kamiński i Stefan Niesiołowski (dwaj pierwsi zostali w 2016 r. wyrzuceni z PO; Niesiołowski sam odszedł; cała trójka uchodziła w Platformie za partyjnych oponentów lidera partii Grzegorza Schetyny).

Z nieoficjalnych informacji od źródeł w Nowoczesnej wynika, że po wtorkowych obradach klubu PSL-UED ogłoszone zostanie przejście Jacka Protasiewicza do Nowoczesnej.

– Wszystko na to wskazuje, że pan poseł Protasiewicz dołączy do nas, decyzję tę musi jednak ogłosić klub PSL-UED – powiedział jeden z ważnych polityków Nowoczesnej.

Polskie Stronnictwo Ludowe miało ten sam problem co Nowoczesna na początku 2018 r., kiedy z klubu ludowców do klubu PiS odszedł poseł Mieczysław Baszko. Ich reprezentacja w Sejmie zmalała do 14 posłów, co groziło rozpadem klubu poselskiego.

Sytuację uratował poseł Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów. Szefowie PSL i UED powołali federacyjny klub z zachowaniem podmiotowości obu partii.

W środę z klubu Nowoczesnej odeszło siedmioro posłów – szefowa klubu Kamila Gasiuk-Pihowicz, Kornelia Wróblewska, Elżbieta Stępień, Krzysztof Truskolaski, Paweł Kobyliński, Michał Jaros i Marek Sowa. Przeszli oni do nowo powstałego klubu parlamentarnego Platforma Obywatelska – Koalicja Obywatelska. Szeregi nowego klubu zasilił także Piotr Misiło, który został wcześniej wyrzucony z Nowoczesnej. Odejścia posłów sprawiły, że klub Nowoczesnej w Sejmie przestał istnieć i stał się kołem.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej