Zmarł kompozytor hitu „Jesteśmy na wczasach”

Program rozrywkowy „Godzina szczerości”. Gościem był piosenkarz Jerzy Połomski. Przy pianinie Janusz Sent (fot. arch.PAP/Marek Karewicz)

Zmarł Janusz Sent, pianista, kompozytor i aranżer. Był autorem piosenek m.in „Jesteśmy na wczasach”, „Dziewczyny, bądźcie dla nas dobre na wiosnę”. Artysta zmarł w wieku 82 lat.

Zmarł słynny operator filmowy Witold Sobociński

Zmarł Witold Sobociński, autor zdjęć filmowych m.in. do „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy i „Sanatorium pod Klepsydrą” Wojciecha Jerzego Hasa. O...

zobacz więcej

„Zmarł Janusz Sent. Jeden z największych przyjaciół, genialny kompozytor oraz pianista. Nie mamy słów. Bardzo, bardzo smutno…” – opublikowano na stronie fanów Wojciecha Młynarskiego na Facebooku.

Janusz Sent ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Warszawie w klasie fortepianu. Studiował na wydziale Teorii i Kompozycji Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Warszawie, w klasie Tadeusza Szeligowskiego.

W 1956 r. zadebiutował jako pianista i akompaniator w radiowej audycji „Muzyka i Aktualności”, później akompaniował również w „Podwieczorku przy mikrofonie”. Jako pianista współpracował z kabaretami „U Lopka”, „U Kierdziołka” i „Karuzela Warszawska”. W latach 1955-57 pełnił funkcję kierownika muzycznego w warszawskim teatrze Komedia, a w latach 1957-1960 w Buffo.

Występował w duecie fortepianowym z Wiktorem Osieckim. Akompaniował m.in. Idze Cembrzyńskiej, Bohdanowi Łazuce, Wojciechowi Młynarskiemu, Jerzemu Połomskiemu, Sławie Przybylskiej, Irenie Santor. Komponował także muzykę do filmów, spektakli teatralnych, np. „Roxy” i „Błądzące gwiazdy”.

Sent był laureatem wielu nagród, m.in.: I nagrody w kategorii piosenek kabaretowych na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '66 za piosenkę „Och, ty w życiu”, nagrody Ministra Kultury i Sztuki na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '67 za piosenkę „Jesteśmy na wczasach”, I nagrody w konkursie Hawana '78 za „Widziałam ja orła”, II nagrody na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej Opole '78 za „Inną”.

źródło:

Zobacz więcej