RAPORT

Wojna na Ukrainie

Polska ustawa antyterrorystyczna modelowym rozwiązaniem w UE i NATO

Ćwiczenia funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP (fot. arch. PAP/Jakub Kamiński)
Ćwiczenia funkcjonariuszy Biura Operacji Antyterrorystycznych KGP (fot. arch. PAP/Jakub Kamiński)

Dyrektor ds. bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach (Hybrid CoE) uznał przepisy polskiej ustawy antyterrorystycznej za przykład „najlepszych praktyk”, które mogą służyć za wzór w tworzeniu prawa przez inne państwa UE i NATO. – Pracując nad przepisami „Ustawy antyterrorystycznej”, mieliśmy świadomość, że tworzymy nowoczesne rozwiązania prawne, które pozwolą na aktywne zwalczanie zagrożeń terrorystycznych w Polsce – powiedział portalowi tvp.info rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.

„Ktoś reżyseruje nagonkę na służby”. Media zasypują CBA identycznie brzmiącymi pytaniami

Media „o dość wyraziście nieprzyjaznym nastawieniu do rządu” bombardują CBA pytaniami o sprawy kadrowe w służbach – mówi w wywiadzie dla portalu...

zobacz więcej

Dyrektor Hybrid CoE Jukka Savolainen zaprezentował polskie rozwiązania podczas spotkania państw należących do Hybrid CoE, które odbyło się w listopadzie w Brukseli.

Podczas spotkania zaprezentowano wyniki warsztatów zorganizowanych przez Europejskie Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach, które były poświęcone „odporności prawnej” na zagrożenia o charakterze hybrydowym.

W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele takich państw jak Finlandia, Norwegia, Dania, Estonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone, a także Polska. Gościnnie udział w wydarzeniu wzięli również przedstawiciele Ukrainy. Celem warsztatów było wypracowanie „najlepszych praktyk” w zakresie rozwiązań legislacyjnych, które mogą posłużyć za rozwiązania modelowe oraz stanowić istotny wkład w rozwój zarówno ustawodawstw krajowych, jak i prawa Unii Europejskiej.

Reprezentanci poszczególnych państw mieli możliwość zaprezentowania różnych sposobów postępowania w oparciu o przepisy prawa wewnętrznego, szczególnie tych, które pozwalają na podjęcie możliwie szybkich i skutecznych działań w celu zapobieżenia zdarzeniu o charakterze terrorystycznym. Chodziło przede wszystkim o działania prowadzone na miejscu zdarzenia.

Jukka Savolainen uznał regulacje zawarte w polskiej ustawie antyterrorystycznej za najbardziej zasługujące na to, by uznać je za modelowe i zaprezentować na międzynarodowym forum w ramach spotkania członków Hybrid CoE, stanowiącego podsumowanie przeprowadzonych do tej pory przez międzynarodową organizację warsztatów.

– Wybranie przez Europejskie Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach przepisów polskiej ustawy o działaniach antyterrorystycznych jako przykładu rozwiązań modelowych dla krajów zaangażowanych w prace Centrum przyjmujemy z satysfakcją. Pracując nad przepisami „Ustawy antyterrorystycznej”, mieliśmy świadomość, że tworzymy nowoczesne rozwiązania prawne, które pozwolą na aktywne zwalczanie zagrożeń terrorystycznych w Polsce – powiedział portalowi tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.

– Propozycje wychodziły naprzeciw apelom i opiniom wielu teoretyków i praktyków zajmujących się zwalczaniem zagrożeń terrorystycznych. W czasie debaty publicznej w Polsce autorzy ustawy byli bardzo silnie krytykowani za budowę rzekomo niebezpiecznych dla Polski i obywateli rozwiązań. Tym bardziej cieszy nas, że polskie przepisy zostały tak dobrze ocenione przez Centrum. To Polska dziś wytycza kierunki, jeśli chodzi o przepisy antyterrorystyczne w Europie – dodał Żaryn.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej