
Dyrektor ds. bezpieczeństwa w Europejskim Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach (Hybrid CoE) uznał przepisy polskiej ustawy antyterrorystycznej za przykład „najlepszych praktyk”, które mogą służyć za wzór w tworzeniu prawa przez inne państwa UE i NATO. – Pracując nad przepisami „Ustawy antyterrorystycznej”, mieliśmy świadomość, że tworzymy nowoczesne rozwiązania prawne, które pozwolą na aktywne zwalczanie zagrożeń terrorystycznych w Polsce – powiedział portalowi tvp.info rzecznik ministra koordynatora ds. służb specjalnych Stanisław Żaryn.
Media „o dość wyraziście nieprzyjaznym nastawieniu do rządu” bombardują CBA pytaniami o sprawy kadrowe w służbach – mówi w wywiadzie dla portalu...
zobacz więcej
Dyrektor Hybrid CoE Jukka Savolainen zaprezentował polskie rozwiązania podczas spotkania państw należących do Hybrid CoE, które odbyło się w listopadzie w Brukseli.
Podczas spotkania zaprezentowano wyniki warsztatów zorganizowanych przez Europejskie Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach, które były poświęcone „odporności prawnej” na zagrożenia o charakterze hybrydowym.
W warsztatach uczestniczyli przedstawiciele takich państw jak Finlandia, Norwegia, Dania, Estonia, Niemcy, Wielka Brytania, Francja, Hiszpania, Stany Zjednoczone, a także Polska. Gościnnie udział w wydarzeniu wzięli również przedstawiciele Ukrainy. Celem warsztatów było wypracowanie „najlepszych praktyk” w zakresie rozwiązań legislacyjnych, które mogą posłużyć za rozwiązania modelowe oraz stanowić istotny wkład w rozwój zarówno ustawodawstw krajowych, jak i prawa Unii Europejskiej.
Reprezentanci poszczególnych państw mieli możliwość zaprezentowania różnych sposobów postępowania w oparciu o przepisy prawa wewnętrznego, szczególnie tych, które pozwalają na podjęcie możliwie szybkich i skutecznych działań w celu zapobieżenia zdarzeniu o charakterze terrorystycznym. Chodziło przede wszystkim o działania prowadzone na miejscu zdarzenia.
Jukka Savolainen uznał regulacje zawarte w polskiej ustawie antyterrorystycznej za najbardziej zasługujące na to, by uznać je za modelowe i zaprezentować na międzynarodowym forum w ramach spotkania członków Hybrid CoE, stanowiącego podsumowanie przeprowadzonych do tej pory przez międzynarodową organizację warsztatów.
– Wybranie przez Europejskie Centrum Doskonalenia przeciwko Zagrożeniom Hybrydowym w Helsinkach przepisów polskiej ustawy o działaniach antyterrorystycznych jako przykładu rozwiązań modelowych dla krajów zaangażowanych w prace Centrum przyjmujemy z satysfakcją. Pracując nad przepisami „Ustawy antyterrorystycznej”, mieliśmy świadomość, że tworzymy nowoczesne rozwiązania prawne, które pozwolą na aktywne zwalczanie zagrożeń terrorystycznych w Polsce – powiedział portalowi tvp.info Stanisław Żaryn, rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych.