Spisek przeciwko papieżowi i spekulacje o przyszłym konklawe. „Nie oczekuję, bym został wybrany”

Papież Franciszek (fot. REUTERS/Max Rossi)

Przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch zaprzeczył istnieniu spisku przeciwko papieżowi Franciszkowi. W wywiadzie dla szwajcarskiego dziennika „Neue Zürcher Zeitung am Sonntag” wyznał, że sam nie oczekuje, aby został wybrany na następnego papieża. W jego przekonaniu kardynałowie zechcą wybrać ponownie kandydata spoza Europy.

Papież o potrzebie nawrócenia w Adwent: Trzeba wyzbyć się chłodu i obojętności

Papież Franciszek wezwał wiernych, by wyzbyli się chłodu, obojętności, dumy i pychy. Apelował o gesty miłosierdzia wobec potrzebujących oraz...

zobacz więcej

Szwajcarski kardynał kurialny przyznał, że jako przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan dość często spotyka się z papieżem Franciszkiem, towarzysząc przedstawicielom innych Kościołów chrześcijańskich w spotkaniach z Ojcem Świętym. Daje mu to okazję do krótkich rozmów z Franciszkiem.

Pytany o konklawe szwajcarski kardynał kurialny podkreślił, że jest to „bardziej spotkanie modlitewne niż wydarzenie wyborcze”.

Wszyscy kardynałowie elektorzy gromadzą się w kaplicy Sykstyńskiej na modlitwie. Przed każdą rundą wyborów każdy kardynał udaje się przed ołtarz główny, nad którym znajduje się „Sąd ostateczny”. Tam każdy obiecuje wybrać na papieża tego, kogo w sumieniu uważa za najlepszego.

Kard. Kurt Koch zaznaczył również, że nie ma jakiegokolwiek spisku przeciwko papieżowi Franciszkowi. Istnieją różne opinie, ale większość przedstawicieli Kurii jest wierna swoim obowiązkom w służbie Kościołowi i papieżowi.

Odnosząc się do swej roli jako przewodniczącego Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, kard. Koch oświadczył, że jedność chrześcijan nie jest celem samym w sobie, ale służy wiarygodności głoszenia Ewangelii.

źródło:
Zobacz więcej