Policjant z Wrocławia został dawcą szpiku. Może uratować życie młodej Niemce

Policjant z Wrocławia okazał się „genetycznym bliźniakiem” chorej kobiety (fot. wroclaw.policja.gov.pl)

W jednym z niemieckich szpitali w Niemczech odbędzie się dziś zabieg przeszczepu młodej Niemce zdrowego szpiku kostnego od polskiego dawcy. Kobieta choruje na białaczkę. Dawcą jest funkcjonariusz Komisariatu Policji Wrocław-Śródmieście.
– To jedna z najważniejszych chwil w życiu każdego człowieka, świadomość, że zrobiło się coś, aby uratować życie innej osobie – powiedział sierż. szt. Bartosz Kwaśnica.

Badanie stężenia arsenu we krwi może pomóc w wykrywaniu raka u kobiet

– U 25 proc. kobiet stężenie arsenu jest niskie i ryzyko zachorowania na raka jest równie niskie. U 50 proc. kobiet stężenie pierwiastka jest...

zobacz więcej

Pięć lat temu policjant, robiąc zakupy, zwrócił uwagę na stanowisko fundacji DKMS ustawione w sklepie. Chwilę później był już zarejestrowany w bazie danych. Po pięciu latach zadzwonił do niego telefon. Kobieta reprezentująca fundację zapytała go, czy dalej jest gotów zostać dawcą, i wyjaśniła, że w Niemczech mieszka ciężko chora osoba o porównywalnym materiale genetycznym.

Sierż. szt. Bartosz Kwaśnica bez chwili wahania poprosił o wyznaczenie daty zabiegu. 5 grudnia 2018 r. w szpitalu przy ul. Pasteura we Wrocławiu pobrano z jego krwi obwodowej komórki macierzyste. Gotowe próbki trafiły bezpośrednio do szpitala w Niemczech, gdzie oczekuje potrzebująca. Wiadomo już, że otrzyma je młoda dziewczyna.

Przeszczep szpiku kostnego to, jak twierdzą lekarze, najskuteczniejsza metoda leczenia białaczki. Zdrowy szpik podany pacjentowi odtwarza zniszczone tkanki krwiotwórcze w jego organizmie. Właściwy dobór dawcy jest najważniejszy dla powodzenia zabiegu. Istnieje bowiem ryzyko wystąpienia powikłań, które mogą zagrażać życiu biorcy. Dlatego najczęściej dawcą szpiku jest rodzina chorego.

W sytuacji, gdy najbliżsi nie mogą spełnić wszystkich kryteriów, „bliźniak genetyczny” szukany jest w bazie dawców na całym świecie. Tym razem dawca szczęśliwie znalazł się kilkaset kilometrów dalej.

źródło:
Zobacz więcej