RAPORT

Pogarda

Londyńskie taksówki pomogą Sprawiedliwym w Polsce

Kampania „Silent Hero Taxi” (fot. TT/Jonny Daniels)
Kampania „Silent Hero Taxi” (fot. TT/Jonny Daniels)

Najnowsze

Popularne

Dwie londyńskie taksówki trafią w grudniu do Polski, gdzie będą pomagały w przemieszczaniu się ok. 200 polskim Sprawiedliwym wśród Narodów Świata – poinformowano w poniedziałek podczas inauguracji kampanii „Silent Hero Taxi” w brytyjskim parlamencie.

Weterani armii Hallera ponownie ożyli na wielkim ekranie

„Wycieczka stowarzyszenia weteranów Armii Polskiej w Ameryce do ojczyzny” to tytuł filmu z 1927 roku, którego repremiera odbyła się w warszawskim...

zobacz więcej

Akcja, której nazwę można przetłumaczyć na język polski jako „Taksówka dla cichych bohaterów”, została zorganizowana przez polsko-żydowską fundację From The Depths, londyński klub piłkarski Chelsea FC oraz urodzonego w Krakowie 92-letniego Edwarda Mosberga, ocalałego z Holokaustu, który był m.in. więźniem niemieckich nazistowskich obozów w Płaszowie i Mauthausen.

W ramach inicjatywy dwie londyńskie czarne taksówki, które są jednym ze znaków rozpoznawczych brytyjskiej stolicy, trafią w grudniu do Polski, gdzie będą bezpłatnie udostępniane polskim Sprawiedliwym, którzy ratowali Żydów w czasie drugiej wojny światowej.

„Mając na względzie fakt, że ocalałych i ich wybawców jest wśród nas coraz mniej, musimy zastanowić się, jak zapewnić przyszłym pokoleniom pełną wiedzę na temat tej trudnej i bolesnej historii. Wierzymy również, że los Sprawiedliwych, niezwykłych osób, którzy nie są Żydami, a ryzykowali wszystko, by ich ratować, jest dziś ważniejszy bardziej niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział cytowany w komunikacie prasowym prezes From The Depths, Jonny Daniels.

Organizatorzy akcji zauważyli, że Sprawiedliwi mają coraz większe trudności w przemieszczaniu się, bo „dojazd do takich miejsc jak apteka czy sklep to bardzo często długa podróż autobusem czy tramwajem, wiążąca się z wieloma przesiadkami, a pieniądze, które otrzymują z różnych źródeł, przeznaczane są na najbardziej podstawowe potrzeby bądź na rzecz ich rodzin”.

Jak zapewnił, przekazane na rzecz Sprawiedliwych wśród Narodów Świata taksówki będą do ich stałej dyspozycji, aby ułatwić im codzienne życie.

Edward Mosberg przypomniał z kolei, że „Polska była jedynym krajem, w którym za próbę uratowania Żyda groziła kara śmierci, tak jak groziło to rodzinie Ulmów w Markowej”. Z tego powodu – zaznaczył – „powinniśmy pomóc Sprawiedliwym, by mogli przezwyciężać niedogodności dnia codziennego, a ten projekt zdecydowanie w tym pomaga”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej