Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Śledczy tropią producentów amfetaminy. Zatrzymali kolejne osoby

Funkcjonariusze zarekwirowali sprzęt i substancje mogące służyć do produkcji narkotyków (fot. CBŚP)

Dwie kolejne osoby zatrzymało CBŚP w prowadzonym przez gdański wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej śledztwie dotyczącym m.in. nielegalnej produkcji amfetaminy. Zarekwirowano sprzęt, w tym przerobione kegi do piwa, oraz 4,5 tony substancji, które mogły służyć do produkcji narkotyków. Z kolei CBŚP z Katowic wspólnie z czeskimi funkcjonariuszami z Ostravy zlikwidowali laboratorium metamfetaminy w Katowicach. Tam zatrzymano pięć osób.

Fałszowali dokumenty i wyłudzali miliony. CBA zatrzymało rolniczych potentatów

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało osiem osób, które działały w rolniczej grupie producenckiej, podejrzewanej o wyłudzenia środków z Agencji...

zobacz więcej

O kolejnych zatrzymaniach gdańskiego Centralnego Biura Śledczego Policji w śledztwie, w którym zarzuty postawiono już wcześniej sześciu innym osobom, poinformowała we wtorek prok. Olimpia Gapanowicz, naczelnik pomorskiego wydziału zamiejscowego departamentu ds. przestępczości zorganizowanej i korupcji Prokuratury Krajowej.

Podała ona, że funkcjonariusze gdańskiego CBŚP zatrzymali pod koniec listopada na terenie powiatu piaseczyńskiego pod Warszawą braci: 33-letniego Pawła K. i 26-letniego Tomasza K.

Policjanci przeszukali użytkowane przez mężczyzn pomieszczenia gospodarcze i znaleźli w nich 13 kotłów ciśnieniowych. Były to odpowiednio przerobione kegi, używane zwykle do przechowywania piwa. Znaleziono też 44 stalowe chłodnice i dużą ilość aparatury laboratoryjnej.

– Zabezpieczone rzeczy, biorąc pod uwagę okoliczności sprawy oraz wprowadzone modyfikacje niektórych przedmiotów, mogły być przeznaczone do konstruowania linii technologicznych do produkcji amfetaminy – poinformowała Gapanowicz. Dodała, że w trakcie przeszukania zabezpieczono też ok. 4,5 tony różnego rodzaju substancji chemicznych, które, choć legalne, mogły być użyte do wytwarzania narkotyków.
(fot. CBŚP)

Prokuratura poinformowała, że braciom postawiono zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej oraz „przystosowania różnego rodzaju sprzętu, naczyń i pojemników do niedozwolonego wytwarzania substancji psychotropowych”.

Przestępstwo udziału w zorganizowanej grupie przestępczej podlega karze pozbawienia wolności do lat 5, natomiast wytwarzanie narzędzi służących do produkcji narkotyków jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Wobec obu mężczyzn zastosowano dozór policyjny oraz zakaz opuszczania kraju i kontaktowania się ze wskazanymi przez prokuratorów osobami.

Do pierwszych zatrzymań w tym śledztwie doszło w końcu września. Były one efektem wielomiesięcznej pracy Centralnego Biura Śledczego Policji. Funkcjonariusze zatrzymali wówczas w Warszawie, Gdańsku i w Skarżysku-Kamiennej pięć osób, a w kolejnych dniach jeszcze jedną. Całej szóstce gdański wydział PK przedstawił zarzuty działania w zorganizowanej grupie przestępczej, a także nielegalnego wytwarzania amfetaminy i BMK (benzylometyloketonu), czyli prekursora do jej wytwarzania.

Czesi zatrzymani w Katowicach

W Katowicach z kolei zatrzymano pięciu obywateli Czech. W garażu wynajmowanego przez nich budynku zabezpieczono i zlikwidowano kompletną linię produkcyjną metamfetaminy, m.in. naczynia i narzędzia służące do przeprowadzania syntezy. Policjanci weszli do obiektu w momencie produkcji.

Zabezpieczono 4,5 tys. sztuk tabletek z zawartością pseudoefedryny, 2,5 tys. sztuk opakowań po tych tabletkach, substancje chemiczne w postaci ok. pół litra pochodnej syntezy metamfetaminy, „czerwony fosfor” i inne środki. Z wstępnych badań wynika, że z tej ilości substancji można było wyprodukować co najmniej 300 gramów metamfetaminy. Dodatkowo podczas przeszukania wynajmowanego przez zatrzymanych domu oraz posiadanych przez nich samochodów policjanci znaleźli i zabezpieczyli gotową metamfetaminę.

(fot. CBŚP)

Śledczy ustalili, że wyprodukowany w Katowicach towar trafiał do Czech. Policjanci teraz ustalają m.in. osoby zamieszane w przestępczy proceder, a także ile środków odurzających mogło być wyprodukowanych w tym laboratorium oraz od kiedy ono działało.

W Prokuraturze Rejonowej Katowice Zachód w Katowicach trzem zatrzymanym przedstawiono zarzut udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz posiadania i produkcji substancji psychotropowej w postaci metamfetaminy. Decyzją sądu dwie osoby zostały tymczasowo aresztowane na trzy miesiące. Śledztwo jest w początkowej fazie i niewykluczone są dalsze zatrzymania.

źródło:

Zobacz więcej