Ćwiczenia najwyższych władz na wypadek wojny. „Nie było takich od kilkunastu lat”

Gra „Kierownictwo” to część ćwiczeń „Kraj” (fot. arch. PAP/Piotr Polak)

Na przełomie lutego i marca 2019 r. odbędą się ćwiczenia najwyższych władz na wypadek zagrożenia – napisał wtorkowy „Dziennik Gazeta Prawna”. Ćwiczenia wzajemnych relacji urzędów na wypadek kryzysu w kraju miały się odbyć jesienią 2018 r., ale zostały przełożone.

Atak terrorystyczny w Warszawie? Na szczęście to tylko ćwiczenia służb

Scenariusz jak z filmu sensacyjnego. Niemieckie służby przekazują naszym informację o podejrzanej grupie osób, która przedostała się na teren...

zobacz więcej

DGP podał, że ćwiczenia mają w praktyce sprawdzić m.in., jak faktycznie wygląda wprowadzanie stanu wojennego. Tak gazecie cel gry „Kierownictwo”, która jest częścią ćwiczeń „Kraj”, wytłumaczył jeden ze współpracowników prezydenta.

„Co dokładnie mają wtedy robić państwowi urzędnicy? Podczas niejawnego posiedzenia Rady Gabinetowej z udziałem prezydenta, premiera, marszałków Sejmu i Senatu, ministrów, a także kierowników urzędów centralnych, szefa Sztabu Głównego Wojska Polskiego i dowódców poszczególnych rodzajów Sił Zbrojnych, będą podejmować decyzje »na tle realnej sytuacji polityczno-militarnej«” – relacjonuje schemat ćwiczeń gazeta. Uczestnicy dowiedzą się też, jak wygląda nasze otoczenie pod kątem zagrożeń.

Oprócz udziału w „Kierownictwie” rządzący i urzędnicy mają też uczestniczyć w grze wojennej „Stolica”, która sprawdzi ich reakcje na konkretne scenariusze – relacjonuje wtorkowy DGP.

źródło:

Zobacz więcej