RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Mikołaj szuka prezentów w sieci

Polacy coraz częściej kupują w internecie (fot. Pexels/Bruce Mars)

Większość Polaków planuje zakup prezentów podczas tegorocznego sezonu bożonarodzeniowego online. „Rzeczpospolita” wskazuje, że dla branży zapowiada się wyjątkowo udany okres.

Polacy podzieleni w sprawie zakazu handlu w niedziele

Obecne regulacje ograniczające handel w niedziele popiera 43 proc. respondentów, a sprzeciwia się im 42 proc. ankietowanych – wynika z badania...

zobacz więcej

Gazeta zwraca uwagę, że Polacy nigdy nie lubili oszczędzać na świętach i choć w badaniach Polacy deklarują, że nie zadłużają się specjalnie z tego powodu, to sklepowa rzeczywistość pokazuje co innego.

Z badania firmy Deloitte wynika, że konsumenci w tym roku deklarują zwiększenie wydatków świątecznych o 6 proc. do niemal 1,2 tys. na rodzinę. Łącznie Polacy wydają na święta Bożego Narodzenia ponad 20 mld złotych, a cały rynek internetowych zakupów to około 50 mld zł rocznie, co pokazuje, jak ważny jest ten okres również dla branży internetowej. 58 proc. ankietowanych w badaniu Deloitte zapowiada, że podarunki z tej okazji chce kupować w internecie, co oznacza kolejny rok wzrostu znaczenia kanału na rynku handlowym.

Gazeta podkreśla przy tym, że konsumenci zaczynają kompletować listę prezentów coraz wcześniej. W tym roku kilka milionów Polaków polowało na okazje już 11 listopada podczas chińskiego Dnia Singla, zatem sezon zaczął się znacznie wcześniej niż zwykle – przekonuje „Rz”. Rekordowe były też wyniki czarnego piątku 23 listopada, co jest z kolei zwyczajem anglosaskim, chętnie obchodzonym także w Polsce.

Polacy na prezenty najczęściej kupują kosmetyki, książki czy słodycze, ale również różnego rodzaju elektronikę – od komputerów czy konsol przez kategorie domowe typu AGD i telewizory po drobne akcesoria czy także małe AGD, zwłaszcza kategorie związane ze zdrowiem i urodą: suszarki do włosów, depilatory, masażery.

źródło:
Zobacz więcej