RAPORT

Kampania 2020

Kradzież kamieni upamiętniających ofiary Holokaustu. Oburzenie we Włoszech

Prokuratura wszczęła dochodzenie w sprawie kradzieży na tle nienawiści rasowej (fot. PAP/EPA/SILVIA LAMBERTUCCI)

W Rzymie skradziono 20 tabliczek ku czci ofiar Holokaustu. Wywołało to oburzenie w całych Włoszech. Prokuratura w Wiecznym Mieście wszczęła dochodzenie w sprawie kradzieży na tle nienawiści rasowej.

Izraelska artystka ukradła eksponaty z Auschwitz-Birkenau? Doniesienie do prokuratury

Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau złożyło zawiadomienie do prokuratury w sprawie kradzieży eksponatów przez izraelską artystkę. Studentka sztuki...

zobacz więcej

Płytki z brązu nazywane „kamieniami-przeszkodami”, po polsku znane jako kamienie pamięci, dedykowane były pamięci 20-osobowej rodziny wywiezionej do Auschwitz. Znajdowały się w kostce ulicznej w centralnej rzymskiej dzielnicy Monti. Wykonał je i zainstalował w 2012 roku niemiecki artysta Gunter Demnig. W poniedziałek odkryto, że zniknęły.

– Kradzież kamieni dedykowanych tym, którzy nie mają grobu, jest tak haniebna, że nie mam słów – oświadczyła senator Liliana Segre, która była więziona w Auschwitz.

Przewodnicząca Senatu Elisabetta Alberti Casellati powiedziała zaś, że to przestępstwo jest „niepokojącym sygnałem nowego barbarzyństwa”.

Czyn ten potępił też szef Izby Deputowanych Roberto Fico, nazywając go „obelgą na tle antysemickim”. – Pamięć jest i pozostanie jedynym cywilizowanym źródłem naszego społeczeństwa – dodał.

Mianem „skrajnie ciężkiego aktu” nazwał kradzież watykański dziennik „lL'Osservatore Romano”.

Gunter Demnig rozpoczął umieszczanie kamieni pamięci ku czci żydowskich ofiar nazizmu w 1995 roku. Dotychczas artysta zainstalował ich już ponad 22 tysiące w Niemczech, Austrii, Czechach, Polsce, Holandii oraz na Węgrzech i na Ukrainie.

źródło:

Zobacz więcej