Reakcja związkowców na wystąpienie Macrona: wzywamy do strajku

Zdaniem Philippe'a Martineza obietnice Emmanuela Macrona są niewystarczające (fot. PAP/ EPA/LUDOVIC MARIN / POOL MAXPPP)

Do wspólnego strajku związkowców i „żółtych kamizelek” wezwał sekretarz generalny francuskiej centrali związkowej CGT Philippe Martinez tuż po wystąpieniu telewizyjnym Emmanuela Macrona. Martinez uznał obietnice prezydenta za niewystarczające.

Protesty „żółtych kamizelek” we Francji. Rośnie liczba rannych

To bardzo niepokojące. Relacjonując wielokrotnie protesty Francuzów jako korespondentka Telewizji Polskiej nigdy nie spotkałam się z taką...

zobacz więcej

Strajk miałby się rozpocząć w piątek (14 grudnia); Martinez nie podał jednak żadnych innych szczegółów. Nie wiadomo też, czy CGT odmówi w tej sytuacji udziału w konsultacjach zapowiedzianych przez rząd.

Konsultacje z przedstawicielami związków zawodowych, obywatelami a także z parlamentarzystami i przedstawicielami samorządów mają rozpocząć się 15 grudnia. Będą dotyczyły kwestii transformacji energetycznej.

Prezydent obiecał podjęcie zdecydowanych kroków, które przyniosą wymierną ulgę najbiedniejszym Francuzom, podkreślił jednak, że nie będzie radykalnej zmiany polityki jego rządu.

„Żółte kamizelki” od ponad trzech tygodni protestują w całej Francji. Początkowo jedynym postulatem było odwołanie zapowiedzianych na 2019 r. podwyżek akcyzy na paliwo, później pojawiły się kolejne: znacznych podwyżek płacy minimalnej i emerytur, a także polityczne, m.in. ustąpienia prezydenta Macrona.

źródło:

Zobacz więcej