Związek Banków Polskich: koniec problemów z dostępem do e-kont i aplikacji mobilnych

Utrudnienia w dostępie do e-bankowości trwały kilka godzin (fot. Shutterstock/everything possible)

– Problem z logowaniem do kont internetowych w kilku bankach już został rozwiązany – poinformował Związek Banków Polskich. Utrudnienia dotyczyły Banku Pekao, Banku Millenium, Alior Banku i ING Banku Śląskiego.

Awaria w kilku bankach. Problem z logowaniem i dostępem do konta

Klienci kilku banków w Polsce mają problem z zalogowaniem i dostępem do konta. Utrudnienia dotyczą Banku Pekao, Banku Millenium, Alior Banku i ING...

zobacz więcej

– System jest bezpieczny – oświadczył rzecznik prasowy Związku Banków Polskich Przemysław Barbrich – Zapewniam, że problemy, które się dziś pojawiły już zostały wyeliminowane, i więcej się nie powtórzą, co nie znaczy, że nie pojawią się inne – dodał Barbrich

– Nie ma jednak zagrożenia, że przelewy nie dotrą do adresatów. Nawet, jeśli będą miały małe opóźnienie, odbędzie się to szybciej niż w słabiej rozwiniętej bankowości internetowej i mobilnej – uspokajał rzecznik ZBP.

Odnosząc się do przyczyn awarii Przemysław Barbrich powiedział, że mogą one być różne.

– Jedną z nich może być zwiększona liczba logowań na kontach. To jest taki moment w miesiącu, że wielu klientów sprawdza, czy ich wypłata dotarła na kont, inni płacą ZUS. Kiedyś w takim czasie ustawiały się kolejki w okienku, dziś kolejek nie ma, ale może dojść do chwilowego problemu z szybkim połączeniem z bankiem – wyjaśniał rzecznik.

Pierwszym bankiem, który podał informację o awarii, był Bank Pekao, który ok. godz. 12 powiadomił klientów o utrudnieniach w dostępie do bankowości elektronicznej i aplikacji.

Nieco później o podobnych problemach poinformował ING Bank Śląski. W Banku Millennium problemy dotyczyły aplikacji mobilnej, a w Alior Banku – bankowości internetowej.

źródło:

Zobacz więcej