„Nie mogę oddychać”. Jest zapis nagrania zabójstwa Dżamala Chaszodżdżiego

Z początku Arabia Saudyjska twierdziła, że Chaszodżdżi opuścił konsulat żywy (fot. Chris McGrath/Getty Images)

– Nie mogę oddychać – tak brzmiały ostatnie słowa Dżamala Chaszodżdżiego, saudyjskiego dziennikarza współpracującego z „Washington Post”, który został zamordowany w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Istambule. Członkom szwadronu śmierci, którzy piłą mechaniczną cięli ciało ofiary, szef departamentu medycyny sądowej w saudyjskim MSW doradził, by założyli słuchawki i słuchali muzyki, zagłuszając w ten sposób odgłosy masakry.

Jest nagranie dotyczące zabójstwa Chaszodżdżiego. Premier Kanady potwierdza

Przedstawiciele kanadyjskiego wywiadu wysłuchali nagrania dotyczącego zabójstwa saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego – poinformował...

zobacz więcej

O treści zapisu nagrania ze śmierci Chaszodżdżiego poinformował CNN powołując się na własne źródło, którego tożsamości nie ujawnił. Zapis nagrania został sporządzony przez tureckie służby wywiadowcze i przekazany wywiadom kilku państw, w tym amerykańskiej CIA.

Biuro jednego z senatorów miało potwierdzić spójność informacji podanych przez CNN z informacjami, jakie otrzymał ów senator z Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Zdaniem źródła CNN jest oczywiste, że zabójstwo, do jakiego doszło 2 października 2018 r. na terenie saudyjskiego konsulatu w Istambule, realizowało dokładnie opracowany plan.

Zapis rozpoczyna się w momencie, gdy Chaszodżdżi przekracza próg konsulatu w celu załatwienia rutynowej sprawy urzędowej. Ma odebrać dokumenty, których potrzebuje do zawarcia małżeństwa.

Ale niemal natychmiast zdaje sobie sprawę, że się pomylił. Dzieje się to w momencie, gdy rozpoznaje jedną z osób przebywających w budynku. Jest to Maher Abdulaziz Mutreb, były saudyjski dyplomata i funkcjonariusz wywiadu, pracujący dla księcia koronnego i następcy tronu Arabii Saudyjskiej Muhammada ibn Salmana.

CIA już wcześniej doszło do wniosku, że ibn Salman jest w to morderstwo zamieszany. Spowodowało to konflikt między Agencją a Białym Domem, który stoi na stanowisku, że arabski książę nie ma nic wspólnego ze sprawą.

– Wracasz – mówi Mutreb do Chaszodżdżiego, który zna go z czasów, gdy obaj pracowali w ambasadzie w Londynie.

CIA: zabójstwo Chaszodżdżiego zlecił książę Muhammad

Za zabójstwem saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego stał następca saudyjskiego tronu książę Muhammad ibn Salman, który je zlecił. Do...

zobacz więcej

– Nie możesz tego zrobić. Czekają na mnie przed konsulatem – odpowiada dziennikarz. Na zewnątrz placówki istotnie czekała na niego Hatice Cengiz, jego turecka narzeczona, która miała zadzwonić do jego współpracowników, gdyby zbyt długo nie wychodził.

Potem już bez słów kilka osób rzuca się na dziennikarza, który po krótkiej chwili nie może złapać powietrza.

– Nie mogę oddychać – to ostatnie rozpoznawalne słowa Chaszodżdżiego.

Odzywa się kilka głosów, z których jeden turecki wywiad zidentyfikował jako głos Salaha Muhammada al-Tubaiqiego, szefa departamentu medycyny sądowej w saudyjskim ministerstwie spraw wewnętrznych.

W tym momencie, jak wynika z nagrania, dziennikarz jeszcze żyje. Zapis zawiera pojedyncze słowa, niczym podpisy na filmie:

„Krzyk.”

„Krzyk.”

„Dyszenie.”

„Piła.”

„Cięcie.”

CNN podkreśla, że nie wiadomo, w którym dokładnie momencie Chaszodżdżi umiera.

Erdogan: Zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego testem dla świata

Prezydent Turcji Tayyip Erdogan powiedział w sobotę na szczycie G20, że zabójstwo saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego jest testem dla...

zobacz więcej

Tubaiqi udziela rady innym osobom, które znajdują się w pomieszczeniu, jak mają sobie poradzić z przerażającym zadaniem

- Załóżcie słuchawki albo włączcie sobie muzykę, jak ja - mówi.

Podczas całego zdarzenia Maher Abdulaziz Mutreb wykonuje trzy telefony. Zdaniem tureckich służb dzwoni do Rijadu, informując o postępach w wykonaniu zlecenia.

– Powiedz twojemu, że już zrobione – mówi w pewnym momencie.

Zdaniem źródła CNN „twój” oznacza w tym kontekście przełożonego, szefa.

Zabójstwo Chaszodżdżiego: oskarżyciel żąda wyroków śmierci

Saudyjska prokuratura zażądała kary śmierci dla pięciu z 11 podejrzanych o zabójstwo 2 października w konsulacie Arabii Saudyjskiej w Stambule...

zobacz więcej

Przyjęto hipotezę roboczą, zgodnie z którą rozmówcą Mutreba był Saoud al-Qahtani, jeden z najbliższych doradców ibn Salmana. Saudyjczycy podkreślają, że już został usunięty ze stanowiska.

Saudyjczycy z początku twierdzili, że Chaszodżdżi opuścił konsulat. Kamery monitoringu zarejestrowały moment, gdy tylnymi drzwiami z budynku wychodzi osoba ubrana w odzież dziennikarza.

Później sformułowali inne stanowisko: rozmowa z Chaszodżdżim przerodziła się w kłótnię. Doszło do bójki, w wyniku której dziennikarz zmarł.

Trzecia wersja to operacja przeprowadzona przez funkcjonariuszy służb specjalnych na własną rękę, bez autoryzacji władz.

źródło:
Zobacz więcej