„Iustitia” o nagrodzie dla sędzi od prezydenta Gdańska: Zarzuty są bezpodstawne

– Pani sędzia nie prowadzi procesu prezydenta Gdańska, więc jakiekolwiek zarzuty są bezpodstawne – tak sędzia Bartłomiej Przymusiński, rzecznik Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”, skomentował dla portalu tvp.info przyznanie sędzi Doroty Zabłudowskiej z Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe Gdańskiej Nagrody Równości. Sędzia otrzymała ją z rąk prezydenta miasta Pawła Adamowicza, który przed tym samym sądem zasiada w ławie oskarżonych.

Adamowicz nagradza sędzię z Gdańska za sprzeciw wobec reformy sądownictwa

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył sędzi Dorocie Zabłudowskiej Gdańską Nagrodę Równości za „sprzeciwianie się niekorzystnym dla...

zobacz więcej

Sędzia Dorota Zabłudowska została wyróżniona „za sprzeciwianie się niekorzystnym dla praworządności zmianom w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowym Rejestrze Sądowym i sądach powszechnych”.

Radni Prawa i Sprawiedliwości zaprotestowali przeciwko nagrodzeniu sędzi. Wskazali, że w grę wchodzi konflikt interesów. Prezydent Adamowicz jest oskarżonym w procesie, który prowadzony jest w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe.

Portal tvp.info zapytał o komentarz sędziego Bartłomieja Przymusińskiego, rzecznika Stowarzyszenia Sędziów Polskich „Iustitia”. Nagrodzona sędzia jest wiceprezesem gdańskiej gałęzi tego stowarzyszenia.

Rzecznik nie ma żadnych wątpliwości. – Pani sędzi gratulujemy wyróżnienia, które jest wyłącznie honorowe, pani sędzia przeznaczyła nagrodę na cele dobroczynne. Cieszymy się, że sędziowie zaczęli być dostrzegani przez obywateli, bo to kapituła wybrała panią sędzię. Pani sędzia nie prowadzi procesu prezydenta Gdańska, więc jakiekolwiek zarzuty są bezpodstawne – podkreślił.

źródło:
Zobacz więcej