„Będę dalej ujawniać nieprawidłowości. Jest jeszcze sprawa ściągalności podatków”

– Jeżeli się rozszczelnia system, to uczciwi przedsiębiorcy nie mogą funkcjonować na rynku. Wypadają z rynku, pojawiają się upadłości – mówiła Elżbieta Chojna-Duch, była wiceminister finansów z rządu PO-PSL. W ten sposób odniosła się do skutków braku działania ze strony rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz po ostrzeżeniach od organizacji zaniepokojonych zagrożeniem, a później faktycznym wyłudzaniem VAT. Dokumenty w tej sprawie kilka dni temu ujawnił portal tvp.info.

Poseł PO podważa wiarygodność świadka komisji ds. VAT. Zawiadomi prokuraturę

Poseł PO Zbigniew Konwiński zapowiedział złożenie w prokuraturze zawiadomienia „w związku ze złożeniem fałszywych zeznań przed komisją śledczą...

zobacz więcej

Portal tvp.info ujawnił, że rząd PO-PSL nie reagował na alarmistyczne doniesienia różnych organizacji branżowych na zagrożenie wyłudzaniem podatku VAT.

Jak wynika z dokumentów, do których dotarł portal tvp.info, już w 2008 r. Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego ostrzegała Ministerstwo Finansów, że istniejące wówczas zasady opodatkowania akcyzą olejów smarowych skutkują stratami w budżecie państwa. POPiHN alarmowała, że odbije się to negatywnie na podmiotach uczciwie płacących podatki.

Z kolei Polska Unia Dystrybutorów Stali już w 2009 r. alarmowała o „rosnącej liczbie przypadków sprzedaży wyrobów stalowych produkowanych w Polsce, a oferowanych nie tylko poniżej cen rynkowych, ale nawet poniżej cen producentów”.

Elżbieta Chojna-Duch pytana o ustalenia portalu tvp.info stwierdziła, że działania oszustów mogły prowadzić nawet do upadku uczciwie działających firm.

– Jeżeli się, rozszczelnia system, to uczciwi przedsiębiorcy, zwłaszcza producenci, nie mogą funkcjonować na rynku. Wypadają z rynku, pojawiają się upadłości. To zjawisko było bardzo, ale to bardzo negatywnie ocenione ze wszech stron – stwierdziła była wiceminister.

Przesłuchanie byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego [RELACJA]

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje byłego ministra finansów za rządów PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego. Jest on świadkiem w postępowaniu...

zobacz więcej

Była wiceminister odniosła się także do zapowiedzi posła PO Zbigniewa Konwińskiego, który chce zawiadomić prokuraturę, że Elżbieta Chojna-Duch (była wiceminister finansów z rządu PO-PSL) składała fałszywe zeznania przed sejmową komisją śledczą ds. VAT. Z kolei były minister finansów Jan Vincent Rostowski podważał wiarygodność słów swojej dawnej podwładnej.

– To jest rzeczywiście przykre. Rozumiem, że bronią się jak mogą. Ja mogę tylko powiedzieć, że moje zeznania były całkowitą prawdą. Były rzetelne i nadal będę tak postępować. Będę ujawniać te elementy i nieprawidłowości, które były wówczas. Dotyczy to nie tylko nie stanowienia prawa, ale także stanowienia prawa na różnych odcinkach. Jest jeszcze druga noga – kwestia ściągalności podatków – stwierdziła.

Zeznająca w listopadzie Chojna-Duch mówiła przed komisją śledczą ds. VAT m.in., że proces legislacyjny przejmowali od urzędników resortu finansów zewnętrzni doradcy; według niej minister finansów Jacek Rostowski dopuszczając do tego akceptował konflikt interesów.

Zdaniem byłej wiceminister można powiedzieć, że w określonym momencie funkcje ministra finansów przejął Sławomir Nowak, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska. Z zeznań Chojny-Duch wynika, że Nowak nieformalnie kierował procesem kształtowania prawa podatkowego na etapie rządowym.

źródło:
Zobacz więcej