Czaputowicz: Nie będzie podstawy do utrzymywania skargi w TSUE przeciw Polsce

„Przedstawimy nowelizacje ustawy o Sądzie Najwyższym, pokazując, że w pełni realizuje ona oczekiwania TSUE” (fot. PAP/Rafał Guz)

Gdy nowelizacja ustawy o Sadzie Najwyższym wejdzie w życie, nie będzie materialnej podstawy do utrzymywania skargi w Trybunale Sprawiedliwości UE przeciw Polsce – oświadczył w Brukseli minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz.

Sejm uchwalił nowelizację ustawy o Sądzie Najwyższym

Sejm znowelizował ustawę o Sądzie Najwyższym. Nowelizacja umożliwia dalsze pełnienie funkcji sędziego Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu...

zobacz więcej

We wtorek odbędzie się kolejne, trzecie już wysłuchanie Polski w ramach procedury art. 7 traktatu na Radzie ds. Ogólnych. Według polskich władz nie ma już powodów do prowadzenia tego procesu. Szef dyplomacji deklaruje jednak, że Polska będzie odpowiadała na pytania unijnych partnerów.

– Będziemy mogli przedstawić nasze stanowisko (...). Przedstawimy nowelizacje ustawy o Sądzie Najwyższym, pokazując, że w pełni realizuje ona oczekiwania Trybunału Sprawiedliwości UE (zgodnie z wstępnym postanowienie o zastosowaniu tzw. środków tymczasowych – red.). Na pewno odpowiemy na pytania dotyczące systemu praworządności, jeśli by takie były – powiedział dziennikarzom w belgijskiej stolicy minister.

Jak zaznaczył, mimo że ta ustawa o Sądzie Najwyższym realizuje oczekiwania Komisji Europejskiej czy TSUE, to polskie władze ciągle uważają, że mają prawo do tego, by obniżyć wiek emerytalny sędziów SN.

– Nie przyznajemy się do działań, które by łamały prawo międzynarodowe. Jesteśmy na etapie realizacji postanowienia tymczasowego – powiedział szef MSZ.

Zdaniem Czaputowicza w momencie, gdy ustawa o SN wejdzie w życie (obecnie czeka na podpis prezydenta), nie będzie materialnej podstawy do podtrzymywania skargi na Polskę w Trybunale Sprawiedliwości.

Ziobro o decyzji TSUE: Chcemy być silnym państwem w UE i przestrzegać unijnego prawa

– To na razie wiadomość medialna, jeśli taki dokument zostanie mi udostępniony, poddam go ocenie – powiedział szef MS Zbigniew Ziobro pytany o...

zobacz więcej

– Wszystko jest zrealizowane, ale być może jakąś formalną wartość miałoby to orzeczenie w przyszłości (...). To już nie dotyczy sfery relacji Polska-UE czy tego sporu, ale być może tego, czym UE ma być. Na ile Trybunał ma prawo ingerować w kompetencje państw suwerennych – powiedział szef polskiej dyplomacji.

Prezydencki minister Błażej Spychalski zapewnił, że nowela ustawy o SN jest zgodna z duchem ustawy, którą w zeszłym roku wniósł prezydent Duda. Podkreślił, że prezydent ma jeszcze tydzień na podjęcie decyzji w sprawie nowelizacji.

Spychalski ocenił również w radiowej Trójce, że nowelizacja „z całą pewnością” jest w interesie polepszenia relacji Warszawy z Brukselą.

Nowelizacja ustawy o SN zakłada m.in., że sędzia SN albo sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, który zgodnie z ustawą z grudnia 2017 r. przeszedł w stan spoczynku po ukończeniu 65. roku życia, powraca do pełnienia urzędu na stanowisku zajmowanym 3 kwietnia 2018 r., czyli w momencie wejścia w życie obecnie obowiązującej ustawy.

Przepisy przewidują również, że jeśli na jej podstawie do pełnienia urzędu w SN powrócił sędzia, który zajmował stanowisko I prezesa SN lub prezesa SN, kadencję uważa się za nieprzerwaną.

Regulacje dotyczą I prezes SN Małgorzaty Gersdorf oraz dwóch prezesów Izb SN – Stanisława Zabłockiego i Józefa Iwulskiego.

źródło:

Zobacz więcej