RAPORT

Kampania 2020

Seryjny morderca z Rosji skazany na drugie dożywocie. Zabił 78 kobiet

Morderca twierdził, że zabijał tylko kobiety, „które prowadziły rozwiązły tryb życia” (fot. PAP/EPA/DMITRY DMITRIYEV)

Byłego rosyjskiego milicjanta Michaiła Popkowa, który już wcześniej został skazany na dożywocie za zabójstwo 22 kobiet, sąd skazał na drugi dożywotni wyrok; uznał go za winnego jeszcze 56 zabójstw – podały rosyjskie agencje.

Koniec poszukiwań 24-letniej Roksany. Jej ciało znaleziono na dnie jeziora

Po pięciu dniach poszukiwań służby odnalazły ciało zaginionej 24-letniej Roksany R. ze Skarszew (woj. pomorskie). Zwłoki kobiety znajdowały się na...

zobacz więcej

Jak poinformowano, irkucki sąd obwodowy uznał Popkowa za winnego zabójstw 56 kobiet między 1992 a 2007 r. AFP pisze, że liczba zabójstw, których się dopuścił, znacznie przekracza „rekord” dwóch innych rosyjskich seryjnych morderców.

Były rosyjski milicjant z syberyjskiego miasta Angarsk został aresztowany w 2012 r. we Władywostoku. W 2015 r. został skazany na dożywocie za zgwałcenie i zabicie 22 kobiet. Wówczas też przyznał się do zamordowania kolejnych 59 kobiet, lecz śledczy nie byli w stanie udowodnić trzech zabójstw.

W latach 1994-2000 w porze wieczornej i nocnej w miejscach publicznych Angarska ginęły kobiety w wieku 17-38 lat. Ich ciała, noszące ślady przemocy i napaści seksualnej, były odnajdywane na terenie obwodu irkuckiego – w lasach, na cmentarzach, na poboczach dróg.

W pobliżu niektórych ciał wykryto ślady samochodu terenowego łada niva, w związku z czym sprawdzono wszystkich właścicieli aut tej marki w Angarsku. Pobrano od nich materiał genetyczny, który porównano z DNA znalezionym na ciałach ofiar.

Poznań: policja zatrzymała mężczyznę poszukiwanego od 18 lat

Policja zatrzymała 55-letniego mężczyznę, który 18 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości. W tym czasie przebywał m.in. we Włoszech,...

zobacz więcej

W ten sposób policja dotarła do Popkowa. Morderca nazywał siebie „czyścicielem” i twierdził, że zabijał tylko kobiety, „które prowadziły rozwiązły tryb życia”.

Podczas pierwszego procesu sąd ustalił, że Popkow proponował kobietom spotkanym wieczorem lub w nocy podwiezienie lub wspólne spędzenie czasu.

Do części morderstw miało dojść w czasie pełnienia przez Popkowa obowiązków służbowych w milicji. Mężczyzna wykorzystywał radiowóz i mundur milicjanta do zwabienia przyszłych ofiar. AFP pisze, że jako oficer milicji Popkow – by uniknąć podejrzeń – uczestniczył w dochodzeniu w sprawie kilku zabójstw kobiet.

Testy psychiatryczne wykazały, że Popkow nie cierpi na zaburzenia psychiczne.

źródło:

Zobacz więcej