SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

PO i dziennikarz „Gazety Wyborczej” pozwani za „mafię PiS”

Dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)
Dziennikarz „Gazety Wyborczej” Wojciech Czuchnowski (fot. arch. PAP/Paweł Supernak)

Prawo i Sprawiedliwość pozwało Platformę Obywatelską oraz Wojciecha Czuchnowskiego, dziennikarza „Gazety Wyborczej”, za użycie w mediach społecznościowych określeń typu „układ mafijny PiS” czy „mafia PiS” – dowiedziała się PAP od źródeł w rządzącej partii. Poza przeprosinami, PiS domaga się od PO wpłaty 30 tys. zł na hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim, a od dziennikarza – wpłaty 15 tys. zł na to samo hospicjum.

KNF odpiera zarzuty „Gazety Wyborczej”. Premier czeka na wyjaśnienia

Komisja Nadzoru Finansowego odrzuca zarzuty sformułowane pod adresem przewodniczącego KNF Marka Chrzanowskiego we wtorkowym wydaniu „Gazety...

zobacz więcej

Wszystko zaczęło się od publikacji 13 listopada artykułu w „Gazecie Wyborczej”, według którego, w marcu tego roku ówczesny przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski zaoferował właścicielowi m.in. Getin Noble Banku Leszkowi Czarneckiemu przychylność dla Getin Noble Banku w zamian za około 40 mln zł. Miało to być wynagrodzenie dla wskazanego przez szefa KNF prawnika.

Czarnecki nagrał rozmowę, jednak w nagraniu nie znalazła się wypowiedź Chrzanowskiego o tej kwocie. Według biznesmena szef KNF miał mu pokazać kartkę, na której zapisał 1 proc., co według „Wyborczej” miało stanowić część wartości Getin Noble Banku „powiązaną z wynikiem banku”.

Dwa dni później, 15 listopada, na oficjalnym profilu PO na Facebooku opublikowano wpis: „To najważniejsi politycy PiS odpowiadają za zatrudnienie i nadzór pracy Marka Chrzanowskiego, jako szefa KNF - organu administracji rządowej sprawującego nadzór nad rynkiem finansowym w Polsce! To od KNF zależy bezpieczeństwo finansowe Polaków”.

„Pomówienia, insynuacje, brak rzetelności dziennikarskiej” – reakcja spółki na tekst „Wyborczej” o KNF

„W opublikowanym 6 grudnia 2018 r. w „Gazecie Wyborczej” tekście Agnieszki Kublik i Wojciecha Czuchnowskiego pt. „Piękna i wielka kasa KNF” pojawia...

zobacz więcej

„Jak mogą dzisiaj skutecznie rozliczyć aferę KNF, jeśli sami są zamieszani w tę bankową aferę stulecia z 40-milionową łapówką w tle?” - podkreślono we wpisie PO.

Do wpisu dołączona była grafika z przedstawiająca: premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremier Beatę Szydło, byłego szefa KNF i ministra sprawiedliwości, prokuratura generalnego Zbigniewa Ziobrę, z podpisem: „Mafijny układ PiS nie dopuści do ujawnienia prawdy! Domagamy się komisji śledczej w sprawie afery KNF!”.

Właśnie za ten wpis i infografikę PiS domaga się od PO opublikowania dwóch oświadczeń z przeprosinami.

„W imieniu Platformy Obywatelskiej RP przepraszam partię Prawo i Sprawiedliwość za to, że w dniu 15 listopada 2018 r. na portalu Facebook, Platforma Obywatelska RP bezprawnie stwierdziła, że w partii Prawo i Sprawiedliwość istnieje mafijny układ. Oświadczam, że brak było podstaw do sformułowania takich twierdzeń i sugestii. Ubolewam, że w wyniku tych bezprawnych działań bezpodstawnie naruszono dobre imię partii Prawo i Sprawiedliwość” – oświadczenia o takiej treści domaga się PiS od PO.

PiS chce, żeby PO umieściła przeprosiny za sformułowanie, że „afera KNF sięgała szczytów władzy partii Prawa i Sprawiedliwości, zaś wysocy urzędnicy partii Prawo i Sprawiedliwość domagali się łapówek”.

Pierwsze z oświadczeń miałoby zostać opublikowane na profilu na Facebooku, a drugie na Twitterze. Ponadto PiS domaga się od PO wpłaty 30 tys. zł na hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Jest wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie byłego szefa KNF

Jest wniosek do sądu o tymczasowe aresztowanie byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego – poinformował prokurator Tomasz Tadla ze śląskiego...

zobacz więcej

PiS domaga się także przeprosin od dziennikarza „Gazety Wyborczej” Wojciecha Czuchnowskiego, przeciwko któremu skierowali pozew do sądu.

Partia Jarosława Kaczyńskiego domaga się od Czuchnowskiego przeprosin za wpis zamieszczony przez niego na Twitterze 18 listopada o treści: „Właśnie się dowiedziałem od prezesa Glapińskiego, że razem z Kublik zachwiałem systemem finansowym w Polsce. Jeśli tak to przepraszam. Już więcej nie będę opisywał mafii z PiS...”.

PiS domaga się od Czuchnowskiego opublikowania na jego profilu na Twitterze oświadczenia o treści: „Przepraszam partię Prawo i Sprawiedliwość za to, że w dniu 18 listopada 2018 r. na portalu Twitter bezprawnie nazwałem partię Prawo i Sprawiedliwość »mafią«. Oświadczam, że brak było podstaw do sformułowania takich twierdzeń i sugestii. Ubolewam, że w wyniku moich bezprawnych działań bezpodstawnie naruszyłem dobre imię partii Prawo i Sprawiedliwość”.

Ponadto PiS domaga się od dziennikarza wpłaty 15 tys. zł na hospicjum im. Jana Pawła II w Ostrowcu Świętokrzyskim.

źródło:

Zobacz więcej