RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Sondaż w UE: Antysemityzm najczęstszy w Niemczech

Marsz skrajnie prawicowej organizacji w Lipsku (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)

Agencja Praw Podstawowych UE (FAR) przeprowadziła badanie w 12 krajach Wspólnoty, z którego wynika, że zjawisko antysemityzmu wyraźnie narasta. Ataki na Żydów nigdzie nie są tak częste, jak w Niemczech – informuje dziennik „Bild”.

Niemcy ściągają dzieci dżihadystek

W irackich więzieniach przebywa wiele dżihadystek z niemieckimi paszportami. Część z nich odsiaduje wyroki z dziećmi. Niemieckie władze chcą...

zobacz więcej

Raport, który ma być zaprezentowany w poniedziałek w Brukseli informuje, że 41 proc. ankietowanych Żydów z Niemiec musiało zmierzyć się w ciągu ostatniego roku z jakąś formą antysemickiego ataku. Do tego rodzaju doświadczenia w ostatnich pięciu latach przyznaje się 52 proc. ankietowanych - pisze na swojej stronie internetowej „Bild”, który dotarł do wyników sondażu.

W efekcie 75 proc. Żydów z Niemiec rezygnuje – „czasem, często albo zawsze” - z noszenia publicznie symboli religijnych, a 46 proc. woli unikać określonych miejsc i okolic. „Mówiąc głośno i wyraźnie, oznacza to, że istnieją strefy no-go dla Żydów” – konkluduje tabloid.

Dziennik o najwyższym nakładzie w RFN zauważa też, że wyniki unijnego raportu są w jednej kwestii diametralnie różne od policyjnych statystyk.

Z sondażu wynika, że 41 proc. Żydów ankietowanych w Niemczech wśród sprawców ataków wskazuje muzułmanów. Na drugim miejscu znajdują się prawicowi radykałowie (20 proc.), a na trzecim - lewacy (16 proc.). Z kolei, według niemieckiej policji, akty antysemityzmu zgłoszone w 2017 roku w 94 proc. miały podłoże prawicowe, a tylko za 5 proc. odpowiadali muzułmanie.

Sondaż przeprowadzono w maju i czerwcu 2018 roku. Wzięło w nim udział 16 395 osób z 12 państw UE, w tym z Polski. W badanych krajach mieszka 96 proc. unijnych Żydów.

źródło:

Zobacz więcej