PILNE

Sejm przyjął wotum zaufania dla rządu premiera Mateusza Morawieckiego

Armenia ma nowy parlament. Opozycja wygrała wybory

Nikol Pashinyan wraz z innymi członkami sojuszu My Step świętują zwycięstwo po ogłoszeniu wyników wyborów (fot. Hayk Baghdasaryan /Anadolu Agency/Getty Images)

W Armenii opozycja wygrała wybory parlamentarne. Dotychczasowa partia władzy, związana z byłym prezydentem Serżem Sarkisjanem, nie zdobyła ani jednego mandatu.

Demonstracje w Armenii. Lider opozycji zatrzymany, policja dementuje

Stojący na czele trwających od 10 dni protestów społecznych w Armenii lider opozycji, Nikol Paszynian, został w niedzielę zatrzymany w Erywaniu –...

zobacz więcej

Po podliczeniu wszystkich kart do głosowania Centralna Komisja Wyborcza ogłosiła, że opozycyjna koalicja „Mój krok” zdobyła ponad 70 procent głosów. Na drugim miejscu znalazła się partia „Kwitnąca Armenia”, którą poparło nieco ponad 8 procent obywateli, a na trzecim „Jasna Armenia” z poparciem na poziomie 6 procent.

Do ogłoszenia przedterminowych wyborów parlamentarnych w Armenii doprowadził lider „aksamitnej rewolucji” Nikoł Paszynian, który najpierw w wyniku protestów stanął na czele rządu, a w październiku podał się do dymisji, aby w ten sposób doprowadzić do przedterminowych wyborów i ostatecznie umocnić swoją władzę.

W ocenie niezależnych komentatorów zwycięstwo Nikoły Paszyniana pozwoli na przeprowadzenie reform gospodarczych i społecznych, a także otworzy Armenię na współpracę z Unią Europejską, przy jednoczesnym utrzymaniu dobrych relacji z Moskwą.

źródło:
Zobacz więcej