RAPORT

Kampania 2020

Poseł PO podważa wiarygodność świadka komisji ds. VAT. Zawiadomi prokuraturę

Była podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Elżbieta Chojna-Duch przed sejmową komisją śledczą (fot. arch. PAP/Piotr Nowak)

Poseł PO Zbigniew Konwiński zapowiedział złożenie w prokuraturze zawiadomienia „w związku ze złożeniem fałszywych zeznań przed komisją śledczą przez byłą wiceminister finansów Elżbietę Chojnę-Duch”.

Przesłuchanie byłego ministra finansów Jana Vincenta Rostowskiego [RELACJA]

Sejmowa komisja śledcza ds. VAT przesłuchuje byłego ministra finansów za rządów PO-PSL Jana Vincenta Rostowskiego. Jest on świadkiem w postępowaniu...

zobacz więcej

Konwiński poinformował na konferencji prasowej w Sejmie, że zawiadomienie do prokuratury złoży w poniedziałek. Jego zdaniem była wiceminister finansów miała składać fałszywe zeznania „przynajmniej kilkunastokrotnie”.

– Mówiąc o sankcji 30 proc. i swojej roli w zniesieniu sankcji 30 proc. skłamała. Jej kłamstwo ma potwierdzenie w konkretnych dokumentach, które są w posiadaniu komisji. Skłamała także mówiąc o tym, że nie spotykała się w ministerstwie z profesorem (Witoldem) Modzelewskim. Jest notatka w aktach komisji mówiąca o takim spotkaniu i mówiąca o zmianach legislacyjnych, które z rekomendacji prof. Modzelewskiego rekomenduje też pani Chojna-Duch wprowadzić – podkreślił.

– Pani Chojna-Duch zajmowała się z ramienia MF i nadzorowała prace nad zniesieniem sankcji 30 proc., wielokrotnie akceptowała na dokumentach zniesienie sankcji 30 proc. Firmowała również dokumenty na zewnątrz, gdzie były projekty znoszące sankcje 30 proc. Uważam, że wprowadziła komisję w błąd, składała fałszywe zeznania – mówił polityk.

Zeznająca w listopadzie Chojna-Duch mówiła przed komisją śledczą ds. VAT, że proces legislacyjny przejmowali od urzędników resortu finansów zewnętrzni doradcy; według niej minister finansów Jan Vincent Rostowski dopuszczając do tego akceptował konflikt interesów.

Według Chojny-Duch był moment, o którym można powiedzieć, że funkcje ministra finansów przejął Sławomir Nowak, minister w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, szef gabinetu politycznego premiera Donalda Tuska. Z zeznań Chojny-Duch wynika, że Nowak miał nieformalną polityczną władzę nad formułowaniem prawa podatkowego na etapie prac rządowych.

źródło:

Zobacz więcej