Adamowicz nagradza sędzię z Gdańska za sprzeciw wobec reformy sądownictwa

Adamowicz nagrodził sędzię za sprzeciw wobec reformy sądownictwa (fot. TT/Paweł Adamowicz)

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz wręczył sędzi Dorocie Zabłudowskiej Gdańską Nagrodę Równości za „sprzeciwianie się niekorzystnym dla praworządności zmianom w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowym Rejestrze Sądowym i sądach powszechnych”. Jak informuje Kacper Płażyński, w sądzie, w którym zasiada nagrodzona sędzia, toczy się sprawa karna przeciwko Adamowiczowi.

„Żadna kreatura nie pozostanie anonimowa”. Śledczy zbadają hejt po śmierci posłanki PiS

„Niech żadna kreatura nie sądzi, że pozostanie anonimowa” – w ten sposób minister spraw wewnętrznych i administracji Joachim Brudziński odniósł się...

zobacz więcej

Wybrany na kolejną kadencję w ostatnich wyborach samorządowych włodarz Gdańska Paweł Adamowicz był gościem uroczystej gali, podczas której wręczono Gdańskie Nagrody Równości. „To wyjątkowe wyróżnienie, którego ideą jest i będzie uhonorowanie osób w szczególny sposób działających na rzecz praw człowieka i przeciwko wykluczeniom w Gdańsku” – podaje portal Gdańsk.pl.

Obecny prezydent miasta wręczył nagrody kilku „działaczom”, wśród których znalazła się sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe Dorota Zabłudowska. Przed tym samym sądem toczy się sprawa karna przeciwko Adamowiczowi – alarmuje Kacper Płażyński, kandydat Zjednoczonej Prawicy na urząd prezydenta Gdańska w minionych wyborach samorządowych.

Jak wskazano w uzasadnieniu dla przyznania wyróżnienia sędzi Zabłudowskiej, która jest jednocześnie wiceprezesem gdańskiego oddziału Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia, „została wyróżniona za sprzeciwianie się niekorzystnym dla praworządności zmianom w ustawach o Sądzie Najwyższym, Krajowym Rejestrze Sądowym i sądach powszechnych”.

„Kapituła Nagrody zwróciła uwagę, że od SN, KRS i sądów powszechnych zależy przestrzeganie praw człowieka i zasad sprawiedliwości. Chodzi o prawo do niezawisłego i niezależnego rozpoznania spraw oraz równość wobec prawa. – Sędzia Dorota Zabłudowska jest merytorycznym głosem i twarzą protestów, narażając interes osobisty i zawodowy – uzasadniła Kapituła Nagrody” – podaje portal.

źródło:
Zobacz więcej