Przewodniczący komisji ds. VAT: Rostowski to kluczowy świadek

Były minister finansów w rządzie PO-PSL Jan Vincent Rostowski (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

– Pana ministra Rostowskiego trzeba pytać właściwie o wszystko, bo on jest osobą absolutnie kluczową, jeśli chodzi o kwestie VAT. W tej chwili jest kilka wątków, które już się pojawiły w ramach prac komisji, o które trzeba spytać. Na przykład o rolę społecznych doradców w tworzeniu prawa podatkowego, na jakich zasadach byli oni do tego procesu powoływani – powiedział szef sejmowej komisji śledczej ds. VAT Marcin Horała.

„Nowak i Rostowski odpowiadają za rozszczelnienie systemu podatkowego”

Portal tvp.info ujawnił w sobotę dokumenty, z których wynika, że przedsiębiorcy już od 2008 roku alarmowali o masowej skali wyłudzania podatku VAT....

zobacz więcej

Komisja śledcza ds. VAT w poniedziałek przesłucha byłego ministra finansów za rządów PO-PSL, Jana Vincenta Rostowskiego.

Będzie on zeznawać jako świadek w postępowaniu badającym, czy w latach 2007-2010 w instytucjach publicznych nie nastąpiły zaniedbania, które w efekcie doprowadziły do uszczuplenia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego. Luka z tego tytułu szacowana jest nawet na ok. 260 mld zł.

Przewodniczący komisji mówił przed poniedziałkowym przesłuchaniem, o co komisja zamierza pytać byłego ministra finansów. – Pytania będą dotyczyć także kwestii natury bardziej ogólnej. Np. jaka była w Ministerstwie Finansów świadomość problemu wyłudzeń VAT. Jak tłumaczono spadek wpływów z VAT albo wzrost zdecydowanie niższy, niż powinien być. Na pewno przedmiotem pytań będzie również kwestia pewnej praktyki działania ministra. Czy interesował się np. działaniem administracji skarbowej, wywiadu skarbowego. Myślę zatem, że materiału jest na wiele godzin – oznajmił Horała.

Horała wskazywał, że minister Rostowski nadzorował i powoływał służby odpowiedzialne za wpływy z tytułu VAT do budżetu. – Przede wszystkim to ogólna odpowiedzialność za cały ten obszar, za wszystkie osoby, które się nim zajmowały, czyli np. generalnego inspektora informacji finansowej, szefa Służby Celnej i innych. Wszystkie one były przecież powoływane i odwoływane na wniosek ministra – mówi przewodniczący komisji.

– Komisja może ponownie wezwać świadka i przewiduję, że tak się stanie. Jest kwestią otwartą, czy w poniedziałek uznamy, że wyczerpaliśmy nasze pytania, czy uznamy, że nie i w możliwie szybkim terminie, np. w styczniu, będziemy pana ministra wzywać ponownie – mówi Horała pytany o to, czy przesłuchanie Rostowskiego ograniczy się do jednego posiedzenia komisji.

źródło:

Zobacz więcej