RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozbudowa sieci fotoradarów. Dwa razy więcej urządzeń na polskich drogach

Fotoradar przy skrzyżowaniu ulic Witosa i Sobieskiego w Warszawie (fot. arch. PAP/Rafał Guz)

Już pod koniec 2020 r. na naszych drogach zaroi się od nowych urządzeń rejestrujących, lwia część środków na ich zbudowanie będzie pochodzić z Brukseli – pisze w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.

WHO bije na alarm. Co 24 sekundy ginie na drodze człowiek

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) alarmuje. W ciągu ostatnich trzech lat liczba ofiar śmiertelnych wypadków drogowych na całym świecie wzrosła do...

zobacz więcej

Z ustaleń „DGP” wynika, że Inspekcja Transportu Drogowego otrzymała właśnie zgodę, by wykorzystać pieniądze z Unii na rozbudowę sieci fotoradarów. „Chodzi konkretnie o wart 162 mln zł projekt »Zwiększenie skuteczności i efektywności systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym« ” – czytamy.

Projekt zakłada, że liczba urządzeń rejestrujących prędkość lub przejazd na czerwonym świetle wzrośnie o kilkaset sztuk. Według „DGP” możliwe jest, że ich liczba się podwoi.

Jak podaje „DGP”, inspekcji nie stać na tak duże wydatki, dlatego postanowiła wystąpić o fundusze z UE; w lutym br. złożyła stosowny wniosek do Centrum Unijnych Projektów Transportowych (CUPT). Zgodnie z ustaleniami dziennika, CUPT wydał pozytywną decyzję.

„Umowa o dofinansowanie UE dla tego projektu zostanie podpisana do końca tego roku” – zapowiada cytowany w "DGP" Łukasz Wenerski z CUPT.

źródło:

Zobacz więcej