Rumunia i Bułgaria w strefie Schengen? Debata w Strasburgu

Parlament Europejski ma ponownie zaapelować o całkowite włączenie do strefy Schengen Rumunii i Bułgarii (fot. REUTERS/Wolfgang Rattay)

Parlament Europejski ma ponownie zaapelować o całkowite włączenie do strefy Schengen Rumunii i Bułgarii. W poniedziałek w Strasburgu odbędzie się debata na temat zniesienia kontroli na granicach tych krajów.

Głosowania w PE przeliczane są „na oko”. Polscy eksperci sporządzili raport

Głosowania w Parlamencie Europejskim trwają kilka sekund, często mniej niż dwie. Uniemożliwia to prawidłowe tłumaczenie, oddanie i przeliczenie...

zobacz więcej

Według raportu przygotowanego przez jedną z komisji Parlamentu Europejskiego, kontrole graniczne między Bułgarią i Rumunią a innymi krajami Unii Europejskiej hamują rozwój handlu i prowadzą do strat gospodarczych.

Parlamentarzyści przekonują, że oba kraje spełniły warunki, by dołączyć do Schengen w 2011 roku i choć już teraz dzielą część obowiązków związanych z przynależnością do tej strefy, mieszkańcy nie mogą cieszyć się z wynikających z tego korzyści.

Manfred Weber, przewodniczący europejskich ludowców – największej frakcji w Europarlamencie – mówił jednak pod koniec listopada na jednej z konferencji prasowych, że nie wyklucza rozwiązania, w którym Bułgaria do Schengen dołączy wcześniej od Rumunii, bo już w styczniu przyszłego roku. Rozróżnienie tych krajów ma być związane z zarzutami o łamanie zasad praworządności przez rząd w Bukareszcie.

W tej chwili do Schengen należą 22 kraje unijne i 4 państwa spoza wspólnoty - Islandia, Norwegia, Szwajcaria i Liechtenstein. Oprócz Bułgarii i Rumunii do strefy chcą również dołączyć dwa inne kraje Unii – Chorwacja i Cypr.

By kraj mógł dołączyć do Schengen, musi wykazać, że jest w stanie skutecznie bronić granic zewnętrznych wspólnoty i współpracować z innymi krajami w zapewnieniu bezpieczeństwa wewnętrznego. Polacy z wolnych granic korzystają od 2007 roku.

źródło:
Zobacz więcej